Získal 67,11 procent hlasů, o 15 tisíc hlasů více než Jiří Hlavatý (ANO) se 32,88 procenty. Doma ve Vrchlabí ho volilo 90 procent občanů, ve Špindlerově Mlýně 91 procent. Je to historicky pátý senátor za Trutnovsko a první z Vrchlabí. Trutnovsko dosud zastupovali v horní komoře Parlamentu ČR tři Trutnováci Vlastimil Šubrt (ODS, 1996-2002), Ivan Adamec (ODS, 2002-2008), Pavel Trpák (ČSSD, 2008-2014) a od října 2014 do loňského říjnového zvolení do Sněmovny dvorský továrník Jiří Hlavatý (ANO).

„Je to pro mě fantastické. Podpora ve Vrchlabí, jeho okolí, Špindlerově Mlýně i dalších městech byla ohromná a jsem z ní obrovsky nadšený,“ reagoval na výsledky voleb. „Je to patrně dopad mé práce a životního příběhu. Snažím se celý život žít tak, abych tu svoji práci mohl dělat,“ řekl novopečený senátor. Poražený soupeř, Jiří Hlavatý, který tím přišel o post senátora, mu hned telefonoval. „Pan Hlavatý, se kterým máme mezi sebou korektní vztahy, mi pogratuloval. Je zklamaný, ale říkal, že aspoň bude mít více času na fabriku,“ prozradil, co si oba soupeři z finálového kola říkali.

Jan Sobotka výrazně zabodoval i v Trutnově, kde získal o pět tisíc hlasů víc než Jiří Hlavatý. Volilo ho 72 procent lidí. Přiznal, že mu k volebnímu úspěchu pomohlo, že se řada voličů vymezila proti krokům a vyjádřením majitele dvorské textilky Juta.

„Kotrmelce pana Hlavatého mi pomohly. Nebylo by spravedlivé říkat, že to nemělo žádný vliv, že to tak není. Nešikovným zacházením s voličskou důvěrou ztratil nepochybně velké množství hlasů. Situaci přitom de facto sám způsobil. Pokud by byly volby v řádném termínu, tak jsem přesvědčen, že by stav mohl být jiný. Výrazně si tím uškodil,“ namítl Jan Sobotka, jehož vítězství utnulo působení Jiřího Hlavatého na půdě českého Parlamentu. Postu poslance se vzdal dobrovolně po čtyřech dnech ve Sněmovně, v Senátu ho střídá Jan Sobotka.

2. kolo senátních voleb na Trutnovsku1. Jan Sobotka 67,11 % hlasů (celkový počet hlasů 30 331)
2. Jiří Hlavatý 32,88 % hlasů (celkový počet hlasů 14 859)

Volební účast: 59,43 procent
Odevzdané obálky: 62 956
Platné hlasy: 45 190
Procent platných hlasů: 71,78

Nový senátor potvrdil, že zůstane v pozici starosty Vrchlabí a bude se o tuto funkci ucházet také na podzim v komunálních volbách. Mandát získává atypicky na dva roky a devět měsíců. Nevyloučil, že se bude v roce 2020 ucházet o znovuzvolení do Senátu. Tentokrát na klasický, šestiletý mandát. „Délka zkráceného, bezmála tříletého mandátu je ideální k tomu, aby si člověk vše vyzkoušel, poznal situaci a poté zvážil, jestli pokračovat. Záležet bude rovněž na tom, jestli se mi podaří dělat nadále starostu Vrchlabí,“ dodal.

Ponechá si rovněž pozici zastupitele Královéhradeckého kraje. „Kandidaturu do Senátu jsem konzultoval i s jinými krajskými zastupiteli a ti mi potvrdili, že to skloubit jde. Bude to náročné, čeká mě velké penzum práce,“ uznal.

Ve vrcholné politice bude Jan Sobotka úplným nováčkem. „Budu se muset rozkoukávat a zjišťovat, jak Senát funguje, jaké jsou procedurální procesy. To bude něco úplně nového a pro mě neznámého. Jsem si ovšem plně vědom role senátora a budu se ji snažit plnit co nejlépe,“ řekl. Jako jeden z cílů, na které se chce zaměřit, označil co nejrychlejší dostavbu dálnice D11 do Polska.

Na sobotní večer neplánoval bujarou akci na oslavu zvolení senátorem. „Nejsem slavící typ, jsem v tomhle spíš samotář. Možná si jen doma otevřeme víno,“ poznamenal.

Voliči na Trutnovsku řekli NE hnutí ANOTrutnovsko - "Voliči na Trutnovsku v senátních volbách řekli ano Janu Sobotkovi a řekli ne Andreji Babišovi a hnutí ANO. A toto "ne" Andreji Babišovi bylo dost jasné, silné a zřejmé," komentoval drtivou výhru Jana Sobotky ve druhém kole doplňujících senátních voleb na Trutnovsku politolog Jiří Štefek.

"Svoji roli zde nepochybně sehrála podpora dalších stran Janu Sobotkovi, a to již před prvním kolem volby. Jistě, na porážce Jiřího Hlavatého se do určité míry podepsaly jeho někdejší výroky o totalitě či "odpovědnosti" voličů za jeho vykroužkování do Sněmovny, které řadu lidí mohly znechutit a tito lidé pak mohli senátní volby ignorovat anebo svůj hlas dali Janu Sobotkovi. Ale hlavní motiv Hlavatého prohry vidím v odmítnutí aktuální politiky Andreje Babiše, jeho mlžení okolo kauzy Čapího hnízdo a silové snahy uchvátit veškerou moc v zemi a přitom moc nediskutovat,” uvedl politolog.

"Vrchlabský starosta Jan Sobotka je zkušený komunální a regionální politik, který se v Senátu neztratí a pro region Krkonoš je dobré, že tam bude mít svého zástupce," dodal Jiří Štefek.

Neuvážené výroky Hlavatému uškodily„Pan Hlavatý kombinoval – až překombinoval a voliči mu to spočítali,“ zhodnotil výsledky senátních voleb na Trutnovsku politolog Metropolitní univerzity Praha Petr Just. Také podle něj k neúspěchu muže, který si tak dobře vedl v podzimních sněmovních volbách, vedly jeho neuvážené výroky, které mu u voličů značně uškodily. „Vysvětloval to sice tím, že média je vytrhala z kontextu, ale já si to tak úplně nemyslím,“ řekl politolog.

Sám si prý původní vyjádření Hlavatého s verzí, kterou uveřejnily sdělovací prostředky, konfrontoval. To, že se Janu Sobotkovi podařilo získat podporu několika významných a relativně silných politických stran, není podle politologa v prvním kole senátních voleb úplně běžné. Sobotka tak byl už od začátku vnímán jako silný kandidát.