„Jednou z povinností města Dvůr Králové nad Labem je zajistit péči zvířatům nalezeným na jeho území. To může zahrnovat zajištění bezpečného umístění v útulku, péči veterináře nebo dočasné umístění nalezených zvířat," vyjmenovala mluvčí radnice Miroslava Kameníková a informovala, že do června loňského roku mělo město uzavřenou smlouvu o umisťování a péči o zatoulaná zvířata s majitelem soukromého útulku, který ale spolupráci ukončil. Město proto uzavřelo smlouvu s Psím útulkem Trutnov, kam nyní putují psi nalezení na území Dvora Králové nad Labem.

Výhody pro město i majitele nalezenců

Vedení města zároveň začalo uvažovat o zřízení vlastního zařízení, kam by bylo možné alespoň dočasně umístit odchycené, případně nalezené psy. „Tím bychom šetřili jak náklady města, tak i vlastníků nalezených zvířat,“ vysvětluje starosta Jan Jarolím. Zřízený Psí útulek Dvůr Králové v Sylvárovské ulici tak slouží právě pro krátkodobé umístění psů, kteří se najdou na území města. Zařízení, které spravuje Městská policie Dvůr Králové nad Labem (MPDK), má k dispozici dva zastřešené boxy.

Vizualizace tréninkového centra mládeže ve Dvoře Králové nad Labem.
Místo skládky nový sportovní areál? Dvůr Králové chce řešit nedostatek hřišť

„Kapacita útulku je dva psi, v nouzových případech může být v jednom kotci umístěno více psů, například celý vrh štěňat. Doklad o registraci útulku pro zvířata vydala Krajská veterinární správa pro Královéhradecký kraj," doplnila mluvčí města. Veterinární péči o psy umístěné v útulku zajistí smluvní odborná veterinární ordinace.

A v jakém režimu útulek funguje? „Pokud budeme znát majitele nalezeného psa, který si ho ale nebude moci hned vyzvednout, umístíme zvíře ve zdejším útulku maximálně na 24 hodin a během této doby si bude moci majitel zvíře převzít. Pokud se tak nestane, nebo majitele nezjistíme, převezeme nalezeného psa do smluvního útulku v Trutnově. Královédvorský útulek využijeme také v případě, že by měl ten trutnovský zcela naplněnou kapacitu a psa by nemohl přijmout,“ vysvětluje Jan Štípek, ředitel MPDK, která opuštěná nebo zatoulaná zvířata na území města odchytává. A to platí nejen v případě psů, ale také koček a dalších zvířat, které jsou převezeny do smluvních depozitů. V případě koček se jedná o depozit Další šance ve Dvoře Králové nad Labem.

V případě ztráty nebo nalezení opuštěného zvířete by tak občané měli volat Městskou policii Dvůr Králové nad Labem na tel.: 603 237 858.
Informace o nalezených zvířatech a o Psím útulku Dvůr Králové nyní veřejnost najde na nových webových stránkách utulek.mudk.cz.