Zejozob africký patří mezi brodivé ptáky v čeledi čápovitých. Dorůstá výšky až 1 metru, dosahuje rozpětí křídel kolem 1,3 metru a váží 1,2 – 1,3 kilogramu. Jeho peří je téměř černé, místy s kovovým nádechem. Nápadný na zejozobovi je dlouhý zobák, který má při zavření mezi horní a dolní částí nápadnou štěrbinu. Tito ptáci jsou totiž potravními specialisty, kteří se v přírodě živí plži nebo velikými sladkovodními mlži a právě štěrbina v zobáku jim pomáhá se k potravě – měkkému vnitřku měkkýše – lépe dostat. Žijí v Africe, na jih od Sahary v oblastech bažin, záplavových území a vodních nádrží.

„Zejozobové jsou v přírodě poměrně početným druhem, ale jejich chov v zajetí je obtížný. Samičku, odchovanou vloni v Zoo Praha, jsme přivezli 11. července. V současné době je kvůli veterinárním vyšetřením v zázemí, ale během týdne již bude umístěna ve voliéře u pavilonu Ptačí svět. Největším problémem chovu i odchovu zejozobů je jejich potravní specializace na měkkýše. U nás dostává samice směs pro brodivé ptáky, která obsahuje drobné rybky, granule a mleté maso a dostává samozřejmě i hlemýždě. Doufám, že brzy seženeme i samce a pokusíme se o jejich rozmnožení," sdělil zoolog Michal Podhrazský.

Kromě zejozoba mohou návštěvníci zoo vidět i další dva nové ptačí druhy: pár čejek žlutonohých, které jsou ve voliéře u pavilonu Ptačí svět, a párek vzácných hrdliček madagaskarských přímo v pavilonu Ptačí svět.