S nápadem přišla nutriční terapeutka dětské léčebny Vesna Lucie Šírová a vedoucí stravovacího provozu Petra Cachová, které jej uvedly do života společně s pomocí Diany Šírové, kolegyň Lenky Třečkové, Kateřiny Martynkové a vedoucí kuchyně Veroniky Grešlové. První osvětová akce ke správné výživě se ve Vesně konala už v dubnu a sklidila velký ohlas.

"Jako první téma jsme zvolily poznávání ovoce a zeleniny. Na každém z pěti stanovišť čekal na děti úkol podaný hravou formou. Se zavázanýma očima měly ochutnávat, co jsme jim právě vložily do úst, a následně tipnout správnou odrůdu. Bylo zajímavé sledovat, jak se soustředí. Potěšilo nás, že disciplinovaní byli i šestnáctiletí letí kluci. A musíme říci, že všem se docela dařilo, i když často zaměňovali například jablko s hruškou a pomeranč s mandarinkou. Měly jsme i avokádo, ale to poznal málokdo," seznamovaly s průběhem Lucie Šírová a Veronika Grešlová.

Děti také vyráběly ovocné špízy, rozřazovaly zdravé i nezdravé potraviny na obrázcích, vyplňovaly kvízy na téma ovoce a zelenina, vybarvovaly omalovánky. Rodiče si mohli také odnést recepty či různé informativní letáčky na dané téma.

V květnu se uskutečnila druhá akce, tentokrát na téma luštěniny, kterou organizátorky uspořádaly na stejném principu. "Cílem bylo zábavnou formou strhnout pozornost ke zdravému jídelníčku, a to jak děti, tak dospělé. Do budoucna bychom chtěly akce opakovat a zaměřit se i na další skupiny potravin, které jsou v našem jídelníčku důležité, jako jsou obiloviny, mléko, mléčné výrobky a další," upřesnila nutriční terapeutka.

Podtrhla, že ve Vesně jsou zelenina a ovoce důležité a jejich nabídka je nyní rozšířená. Jídlo je servírované šestkrát denně, večeře je brzy a jídelníček je tak obohacen ještě o jedno jídlo v podobě druhé večeře. V kuchyni ve Vesně vaří 180 porcí pro děti a 140 pro jejich doprovody, protože většina dětí tam jezdí s některým z rodičů. Přidáme-li ještě počty jídel pro zaměstnance, vaří zde kolem 400 porcí jídel.

Vraťme se k dietním jídelníčkům, které tvoříte pro klienty. Můžete je přiblížit?
K osmi základním dietám, kam patří i diety podle věku, přibývají také nejrůznější individuální diety, které sestavujeme na základě nutričních omezení a potřeb dětí či doprovodů. Dietní omezení nám maminky sdělují většinou ještě před nástupem nebo jídelníček dále upravujeme během pobytu dle aktuálních individuálních potřeb (mixování stravy, úbytek na váze, šetřící dieta při zažívacích potížích atd..). U individuálních diet probíhá většinou také průběžná konzultace ohledně jejich jídelníčku.

O jaké změny v jídelníčku se hlavně jedná?
Nejčastěji to jsou úpravy pro klienty, které mají různé potravinové alergie, intolerance či trpí celiakií. Méně často se také setkáváme s metabolickými poruchami, poruchy přijmu potravy či dětmi se speciální tekutou enterální výživou. Dále některé děti s autismem nechtějí potraviny určité barvy, nebo odmítají některé druhy jídla. Jezdí k nám i děti na redukční pobyty. Máme také případy, kdy rodiče chtějí speciální dietu, například vegetariánskou, kterou si už připlatí, jako každou, která není předepsaná lékařem.

Poskytujete i poradenství ke stravování v souvislosti s léčbou?
Ano, může se za námi zastavit každý, kdo má zájem a poradit se či probrat s námi nejrůznější dotazy ohledně stravy. Jsme tady proto, abychom klienty správně informovali v rámci prevence nemocí o jejich předcházení i léčbě vhodnou výživou. Individuální konzultace provádíme také na vyžádání lékaře.

Děti s neurologickým onemocněním mají s příjmem potravy často obtíže. Je to tak?
Pacienti s neurologickým onemocněním trpí velmi často podvýživou, jejich příjem stravy totiž mohou komplikovat různé příznaky jejich onemocnění jako jsou nechutenství, blinkání, poruchy polykání, zácpa, průjem, zhoršená psychomotorika a mnoho dalších. Snažíme se tedy také reagovat na potřeby dětí, které neprospívají v důsledku nedostatečného příjmu stravy. Zajištění příjmu potřebné energie přispívá k účinnější rehabilitaci a léčbě. Dětem, které trpí poruchami polykání, a kojencům jídlo mixujeme.

Jak se stravují miminka, která se ve Vesně také léčí?
Kojenci tu bývají od věku tří měsíců a k jejich výživě jsou nutné individuální konzultace, protože každé miminko je v jiném stádiu ochutnávání nových potravin. Strava batolat se také velmi liší, některé jsou ještě na kaších a mléce, jiné už jedí klasickou stravu téměř jako dospělí.

Co je na profesi nutriční terapeutky nejdůležitější?
Zajistit pacientům a jejich doprovodům odpovídající výživu po dobu pobytu. Typ stravy musí odpovídat typu onemocnění. Naše práce však není pouze o sestavování diet. Zabýváme se také šířením znalostí o vhodné stravě, která je důležitá pro člověka, může zamezit různým onemocněním a přispívá k správnému fungování organismu.

Zdenka Hanyšová Celá