Před časem se iniciativy ujala Správa Krkonošského národního parku, která má v úmyslu objekt od současných majitelů odkoupit a následně definitivně odstranit. Uvažuje proto o zhotovení projektu, na jehož realizaci by ráda využila eventuální dotace z Evropské unie.

Na to, aby o peníze mohli požádat, však ochránci národního parku potřebují záměr projednat se zástupci ministerstva životního prostředí. „Připravili jsme mechanismus, jakým způsobem by se dala celá záležitost řešit s pomocí Operačního programu životního prostředí. Ministerstvo však dosud nestanovilo startovní čáru pro společná jednání v rámci struktur tohoto programu,“ řekl tento týden novinářům ředitel instituce Jan Hřebačka.

„Tak zásadní projekt je potřeba zahrnout do priorit ministerstva a my se o to samozřejmě pokusíme hned, jak bude vedení našeho ministerstva ustanoveno,“ deklaroval tento týden před novináři Jan Hřebačka.

Labská bouda se již několik let neúspěšně prodává. Majitelé za ni chtěli původně více než 40 milionů korun, podle posledních dostupných informací už slevili zhruba na polovinu. Kromě státu se dosud žádný zájemce o kolos ze sedmdesátých let minulého století nenašel.

„Labská je objektem, který do přísně chráněné zóny nepatří. O tom je dnes přesvědčena i velká část veřejnosti a další důležité subjekty. Například Svazek měst a obcí Krkonoše,“ poznamenal ředitel národního parku Jan Hřebačka. ⋌…strana 2

Ředitel Jan Hřebačka zároveň konstatoval, že jednání s majiteli Labské boudy, k nimž ve věci dosud došlo, jsou velmi vstřícná a korektní. Na prodej a likvidaci objektu potřebuje národní park částku kolem 90 milionů korun. Z historie vyplývá, že původní budova vznikla v polovině 19. století jako hostinec s ubytovacím zázemím. V letech 1878 až 1879 ji nechal přestavět hrabě Jan Harrach. Hosté si tu mohli pochutnat na krkonošském kyselu, chlupatých knedlících se škvarky a zelím i na chlebu pečeném přímo v objektu. V provozu byla až do roku 1965, kdy vyhořela. O čtyři roky později byl položen základní kámen betonového kolosu, který byl otevřen v listopadu 1975. Do roku 1996 Labskou boudu spravoval státní podnik Krkonošské hotely. Bouda má 159 lůžek a restauraci pro 170 lidí. V privatizaci ji získali dva podnikatelé v kamionové dopravě, kteří objekt zrekonstruovali. O jeho prodej usilují už třetím rokem.