Se sháněním ale nelze otálet. „V březnu či dubnu je pozdě. Většina lidí to má domluvené už na podzim nebo z brigády loňské. Horší pozici mají pak ti, komu ještě nebylo osmnáct kvůli manipulaci s penězi. A ta je nutná na mnoha klasických místech, třeba v bufetech, cukrárnách u pokladen," potvrdila Darja Marzecová ze Žacléře, jinak studentka gymnázia. „V současné době pomáhám v trutnovské pizzerii, taky na Rýchorské boudě a v Tescu u kasy."

V havlovickém Hostinci U lávky zase na pozici servírky brigádničí Anežka Faltová z Libňatova. „Hlavně kvůli zkušenostem a přivýdělku. Tuhle práci mi doporučila kamarádka, která tam dělala minulý rok. Myslím, že na vesnici se brigáda stejně většinou hledá přes známé, moc možností není," říká studentka gymnázia v Trut-nově. „Lepší bych v okolí asi nesehnala. Jsem spokojená s kolektivem i ohodnocením. Pokud to půjde, ráda bych zůstala třeba i ve školním roce," doplňuje.

Ale nemusí jít vždy o práci běžnou nebo rutinní. Například královédvorská Zoo hledá sezonní pracovníky na pozici řidiči Safaribusů a Afrika trucků. „Místo je to velmi zajímavé, ale náročné. Požadujeme spolehlivost, předchozí praxi s lidmi, řidičský průkaz skupiny B, C, D a profesní doklady včetně potřebných školení. Ale pokud by se našel někdo, kdo by měl o práci vážný zájem a každoročně se vracel, tak můžeme vyjít vstříc a třeba ohledně řidičských průkazů v mnohém pomoci," podotkla Andrea Jiroušová.

Co je dobré vědět o brigádách

Mezi zaměstnavatelem a brigádníkem se uzavírá písemná dohoda, nejčastěji o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti. Uzavřít je může fyzická osoba starší 15 let.

Na brigádu ale může nastoupit pouze ten, kdo má již ukončenou základní školní docházku (dítě docházející na základní školu, byť už mu bylo 15 let, pracovat nemůže).

Minimum, které si u práce na dohodu můžete vydělat, je 55 Kč hrubého za odpracovanou hodinu. Pokud se mzda sjednává jako měsíční, nesmí být nižší než 9200 Kč (minimální mzda).

Zaměstnavatel vám může dát výpověď kdykoliv (i v době nemoci) bez udání důvodu, přičemž výpovědní doba činí jen 15 dní ode dne doručení výpovědi. Totéž může učinit i zaměstnanec.

Nejpopulárnější brigády? V kanceláři

Hudební a filmové festivaly, letní večírky, výlety s kamarády, cesty do zahraničí. Podobné aktivity lákají o prázdninách většinu studentů středních a vysokých škol.

Jenže kde na ně vzít?

Jak vyplývá z průzkumu banky ČSOB, zhruba šedesát procent oslovených má recept jasný na brigádě, a to alespoň měsíční.

Největší zájem je pravidelně o administrativní práci v kanceláři, ovšem takových pozic není mnoho. „Největší nabídka míst je v oblastech jako výroba, stavebnictví, gastronomie, telefonická informační centra a zemědělství," říká Tomáš Surka z personální agentury McRoy Czech.

CHYTNOU SE I DŮCHODCI

Letos je přitom volných míst více než v předchozích letech, což podtrhuje současný ekonomický růst a nedostatek pracovních sil.

„Projevuje se to kromě jiného tím, že brigádu nabízí i podniky, které chtějí zmíněným způsobem překonat nedostatek uchazečů o hlavní pracovní poměr," podotýká Surka.

Jak říká, zde se dobře uplatní i další kategorie brigádníků a sice lidé, kteří jsou řádně zaměstnaní, ale potřebují další příjem. A ten hledají formou různé výpomoci o víkendech.

Další sociální skupinou hojně využívající toto období k hledání příležitostné práce jsou penzisté.

NEJLÉPE PLATÍ PRAHA

Co se týká odměn, brigádníci by si letos mohli díky zvýšené poptávce ze strany firem přijít i na lepší peníze než v předchozích letech.

Ve větších městech by neměl být problém najít práci s hodinovou odměnou 80 až 100 korun, v hlavním městě i více. Tam, kde je odměna navázána na konkrétní výsledky, pak může přesahovat i 200 korun na hodinu.

O nejlépe placené pozice se ale logicky zajímá nejvíce brigádníků. V Praze tak připadá na jedno místo například i deset kandidátů.

PRO VÝDĚLEK DO SVĚTA

Jinou možností je práce v zahraničí, většinou v zemích Evropské unie. Sezónní příležitosti lze najít na internetu, přičemž se většinou jedná o práci v zemědělství (sběr zeleniny, česání ovoce) anebo v hotelích (mytí nádobí a podobně).

Výše výdělku je vždy individuální a je častokrát ovlivněna i tím, zda je součástí dohody ubytování.

Obecně lze říci, že odměna vzhledem k přetrvávajícím platovým rozdílům mezi Českou republikou a státy západní Evropy bývá pro mladé lidi dostatečně zajímavá.

POZOR NA POJIŠTĚNÍ

V cizině se může ovšem objevit problém s pojištěním. „Kdyby se jednalo o práci, která je podle předpisů daného státu považovaná za zaměstnání, pracovník by se stal účastníkem tamního systému zdravotního pojištění a musel by se odhlásit z českého," říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Je však pravděpodobné, že třeba sběr jablek v Itálii za „zaměstnání" považován nebude. Pak brigádník zůstává českým pojištěncem.

Ať už doma nebo v cizině, podle Jitky Součkové z personální agentury Grafton je důležité, že brigáda mladým lidem pomáhá při formování osobnosti a nabývání praktických životních zkušeností.