Ve čtvrtek se sešla peckovská veřejnost v kulturním sále úřadu při veřejném představení návrhů praporu Pecky, které zpracoval profesionální heraldik, magistr Jan Tejkal. Od středověku disponuje Pecka vlastním městským znakem.

Původně mělo městečko ve znaku hradební zeď se dvěma věžemi, uprostřed nichž byl zdobený štít. Za kartuziánského převora Filipa Buška v roce 1633 bylo místo štítu zvoleno vyobrazení Panny Marie s jezulátkem na půlměsíci. V této podobě přetrvává znak Pecky doposud. Vlastní prapor ovšem městečko historicky doložený nemá, a proto zažádalo o udělení vlajky.

Devět návrhů budoucího peckovského praporu bylo zobrazeno i na internetu, kde se k nim mohli vyjádřit občané. Nabídky využili a některé názory přinášíme. Většina se shoduje na variantách 1 a 4. „Čtyřka obsahuje vše a znázorní ji i malé dítě. V jednoduchosti je krása,“ napsal anonym.

Tomáš si myslí, že vlajkou by měla být varianta č.1, nejvíce se blíží znaku městyse, který spadá již do 17. století. V ostatních variantách nevidí žádné ztotožnění s historií městečka. Objevily se i negativní názory, na které okamžitě reagoval Jan Tejkal. Diskusi najdete na emailových stránkách Pecky.

Hlas lidu

Při čtvrtečním setkání padlo několik doplňujících návrhů a bylo rozhodnuto, že magistr Tejkal je zpracuje a pošle další nástiny, z kterých se bude dále vybírat. Podle informací starostky Hany Štěrbové se většina diskutujících shodla na barevnosti, která vychází z barev znaku, a nezavrhovala ani mariánské atributy na vlajce.

„Další jednání bude zřejmě v dubnu, nechceme výběr vlajky, která nás bude prezentovat století, uspěchat,“ dodala starostka. O podobě praporu a znaku tentýž den debatovali i ve Vidochově, ani tady zatím nedošli k závěru.