„Žáci ze základní školy Školní se rozhodli výtěžek jejich předvánočního trhu předat útulku. Za částku 40 tisíc korun koupili krmivo a po dohodě s našimi odbornými pracovníky i pomůcky pro péči o hendikepovaná zvířata,“ informoval Radek Drahný z národního parku.

Ovoce, ořechy i suché pečivo přinesli i návštěvníci. Prohlédli si zařízení s odborným výkladem. Dozvěděli se, jak pečují ochranáři Krkonoš o ježky, které lidé před zimou přinesli. Čekala je zajímavá přednáška o podivuhodném životě obojživelníků a nakonec si zahráli řadu her.

Už tradičně se na Štědrý den otevřela brána psího útulku ve Dvoře Králové. Desítky návštěvníků sem nosily dárky pro opuštěná zvířata. Pod stromečkem se vršily pytle s granulemi, piškoty, psí konzervy nebo hračky. „Dárky nás potěšily, ale ještě větší radost máme z toho, že řada lidí si vzala naše pejsky na procházku,“ vysvětlil Martin Antonín, provozovatel útulku.

Během Štědrého dne se ale také pro čtyři opuštěnce podařilo najít nové páníčky. „Jednalo se o tři štěňata a jednoho psa. Několik lidí navíc projevilo zájem o některá další zvířata,“ doplnil Antonín. Jak ale zdůraznil, v porovnání s minulými roky je počet umístěných zvířat vyšší. I tady se projevuje hospodářská krize a lidé se psů „zbavují“ z finančních důvodů.