Park přivítal první návštěvníky už před jedenácti lety. „Nejsem zahradník a nikdy u mě nepracoval profesionál z tohoto oboru. O zeleň jsem se od začátku staral se zaměstnanci sám. Před dvěma lety jsem začal uvažovat o tom, že péči o vegetaci by bylo dobré svěřit do rukou odborníků. Letos na jaře jsem se prostřednictvím českých spolupracovníků obrátil na Střední školu zahradnickou v Kopidlně," říká Marian Piasecki, majitel a tvůrce oblíbeného kowarského Parku.

Před prázdninami se zástupci Střední školy zahradnické Kopidlno vydali do kowarského zařízení. Prohlédli si expozici a pohovořili o spolupráci.

„Žáci kopidlenské zahradnické školy, kteří zde během července a srpna provázeli, s některými úpravami už začali. ´Osázeli´ Sněžku, hrady Czocha a Chojnik, nové keře se jejich zásluhou objevily také u naší největší miniatury zámku Ksiaz," přibližuje první práce mladých zahradníků při úpravě zeleně Marian Piasecki. Park miniatur památek Dolního Slezska se představí v sobotu 20.září od 13 hodin na hřišti u ZŠ v Dolním Lánově při programu, který je věnován dvacátému výročí vysílání Radia Kulíšek.

Zajímavosti a novinky se návštěvníci dozvědí od kopidlenských zahradníků, kteří v Parku o letních prázdninách provázeli.

Jana Tauchmanová