Ani v jednom případě nepřesáhla nemocnost hranici, kdy hygienici vyhlašují epidemii. To znamená, že se počet nemocných na sto tisíc obyvatel ani jednou nepřehoupl přes dva tisíce. Jediné, co se vymykalo běžným sezonám, byl nadprůměrný výskyt potvrzených případů chřipky v celém kraji. To však souviselo především s novým virem pandemic (H1N1) 2009 neboli prasečí chřipkou.

„Celkem 115 pacientů mělo pozitivní nález chřipky stanovený metodou přímého průkazu, přičemž v naprosté většině případů se jednalo o pandemic (H1N1) 2009, ojediněle byl nález hlášen jako chřipka A. Chřipka B v této sezoně nebyla diagnostikována,“ potvrdila Zuzana Balašová, tisková mluvčí krajské hygienické stanice.

Pro porovnání pak uvedla čísla z předchozích dvou sezon, kdy v letech 2007/2008 zaznamenali 22 případů a o rok později jedenatřicet. Do města pod Ještědem dorazila prasečí chřipka na sklonku srpna loňského roku. Virus tehdy zaútočil na osmnáctiletého chlapce, u kterého Národní referenční laboratoř přítomnost viru potvrdila. „Chlapec měl klasické příznaky chřipky, a protože mu bylo stále hůř, navštívil infekční ambulanci v liberecké nemocnici. Po konzultaci infektologa a epidemiologa vyšlo najevo, že by se mohlo jednat o prasečí chřipku,“ potvrdila Jana Prattingerová, krajská epidemioložka.

Někdo ani netušil, že prasečí chřipku má. „Došlo nám až po doléčení, že ji syn pravděpodobně prodělal. Postupně se mu přidávaly příznaky a když jsme je zpětně s dětskou lékařkou hodnotily, vyplynulo z nich, že onemocněl prasečí chřipkou,“ svěřila se maminka třináctiletého Ondřeje. Jeho stav nebyl natolik vážný, aby byla nutná hospitalizace. Nejméně týdenní domácí izolaci od propuknutí prvních příznaků v případech prasečí chřipky však doporučuje Evropské centrum pro kontrolu nemocí. Co se hospitalizací týče, kvůli špatnému zdravotnímu stavu v důsledku chřipky skončilo třináct nemocnicích třináct pacientů.

Pavlína Stránská