Podle tvrzení velitele Obvodního oddělení Policie ČR Milana Drahoňovského, se s příchodem letní sezony pachatelé přestupků a trestných činů „přestěhovali“ z hor do obcí a měst, kde teď mají doslova žně.
V turisticky atraktivní oblasti se především rozrostl počet krádeží na parkovištích u hradů, zámků a vyhlídek, kde je nabídka zlodějům dostatečně velká. Výzvy policistů, že lidé nemají nechávat na sedadlech a za okny peněženky, kabelky, fotoaparáty, drahé přístroje a cennosti, nechávají majitelé bez povšimnutí, a tak muži zákona zpravidla jen donekonečna vypisují hlášení a doklady pro pojišťovny.
Více dopravních přestupků
„Přestože máme plný počet lidí, dát okamžitě dohromady jednu mobilní hlídku není vždycky jednoduché, protože všichni ostatní stále jen vyslýchají, šetří a píší,“ tvrdí velitel. V minulém měsíci se policisté soustředili i na kontrolu mladistvých v restauracích a podávání alkoholických nápojů. Ani tady nebylo vše bez chyby.
Společně s velitelem městské policie Lubošem Truckou se shodují v tom, že mimořádně vzrostl i počet dopravních přestupků takřka ve všech sledovaných oblastech. „Za šest let služby nepamatuji takový počet přestupků, co letos,“ konstatoval na konci května Trucka, který si stěžoval především na nerespektování dopravních značek zákazů stání, vjezdů a tam, kde motoristé překážejí ostatním.
Likvidace značek pod pokutou
Nejvíce potíží prý vzniká přenášení mobilních dopravních značek, které jsou tu v souvislosti se stavební činností. Nejen, že řidiče přivedou na místa, odkud dál cesta nevede, ale často mohou zavinit i pády do výkopů a šachet, které vznikly v rámci akce Čistá Jizera. Přestože policisté mohou likvidaci značek pokutovat až pěti tisíci korunami a účtovat náklady na jejich zničení, daří se jim to i s pomocí kamerového systému jen stěží. Pravidelné pěší hlídky a ještě užší spolupráce obou jednotek by měla tyto potíže v budoucnu vyřešit.
Otakar Grund