Největším trnem v oku je pro obyvatele sídliště Spořilov stavba kogenerační jednotky. To vyplynulo z úterního veřejného fóra Zdravého města.

Názory občanů se různí. Aleš Matouš, člen Komise Zdravého města a MA 21: ,,Ta kogenerační jednotka je výborná věc. Je to trend, který se ekologie týká. Topí vlastně odpadním teplem. Tady jde spíš o to, kde bude stát. Je docela hlučná, umístit ji do středu sídliště není dobrý nápad."

Obyvatelka Dana Sladká říká: "Stavbu bychom měli přímo pod okny. Podle toho, co vím, to není nic dobrého."

Souhlasí Aleš Vaněk, obyvatel sídliště: "Pro životní prostředí to znamená nárůst emisí. Motor bude vydávat vibrace a hluk. Celá ta stavba je v rozporu s programem Zdravého města. Paradoxem je, že vlastník nebude ani město."

Pozvání odborníků

"Chápu obyvatele sídliště. Pokud si myslí, že tam bude větší hluk v noci, nebude to tak. Město situaci řešit nebude, má už uzavřené smlouvy s ČEZ Energo. Pokud by je teď zrušilo, firma by se soudila o finanční náhradu. Zvažujeme možnost pozvat nezávislé odborníky, kteří by lidem stavbu zdůvodnili," řekl Martin Šnorbert, vedoucí odboru rozvoje a místního hospodářství.

Obyvatelé označili v rámci projektu národní sítě Zdravých měst, celkem deset nejaktuálnějších problémů města. Každá pracovní skupina podala návrhy k projednání. Z nich se právě nakonec vybralo deset finálních. Patří mezi ně projekt "všesportovního areálu Hraběnka", cyklostezky v okolí Jilemnice a jejich napojení na stávající stezky. Přehlednost křižovatky u "stadionu", nebo zastaralý systém knihovny.

Lidé mají zájem o znovuzavedení farmářských trhů, bude pro ně potřeba najít vhodné místo. Aktuální problémy se ještě ověří veřejnou anketou v květnu.

Do ,,nominace,, deseti problémů se nedostala třeba rekonstrukce a obnovení provozu koupaliště, opravy místních komunikací, údržba dětských hřišť nebo bezpečnost v okolí škol. Problémy jsou i s budovami autobusového nádraží, nebo bývalé spořitelny.

Zdeňka Kousalová