Vyhráli bitvu, ale ještě ne válku. Obce a města chtějí mít právo ovlivňovat umístění heren a takzvaných videoterminálů na jejich území. Poslanci minulý týden nakonec nepodlehli silnému lobbingu provozovatelů hazardu a dali obcím za pravdu. Těm by tak mělo zůstat právo mluvit do povolování loterií. Ještě ale není nic jistého, novela totiž míří do Senátu a poslancům se může vrátit.

Přesto mají obce důvod k optimismu. Nakonec totiž neprošel pozměňovací návrh rozpočtového výboru, který obcím bral jakoukoli možnost hazard odmítnout. Proti tomuto návrhu ostře vystoupili také obce Libereckého kraje.

„Ta pozměňovací verze, která vzešla z jednání rozpočtového výboru, zbavuje obce a města možnosti spolurozhodovat o povolování videoloterijních terminálů. Proto požadujeme, aby byl návrh zákona schválen ve svém původním znění,“ podotýká předseda Rady Sdružení obcí Libereckého kraje a starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

Obce by schválením pozměňovacího návrhu mohly přijít o možnost regulovat hazard na svém území a argumentují tím, že obce samotné mohou lépe posoudit, zda je umístění herny vhodné či nikoli.

Obce a města totiž chtějí zabránit například tomu, aby herna stála v blízkosti škol nebo školek. „Chceme mít možnost zajistit občanům právo na bezpečnost, veřejný pořádek a klidný život bez sociálně patologických jevů a kriminality,“ říká Martin Půta.

Lídrem boje proti hazardu je v Libereckém kraji bezesporu město Chrastava. Tamní starosta Michael Canov dohnal spor o tom, zda mohou města zrušit výherní automaty na svém území, až k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten potvrdil rozhodnutí Ministerstva financí, podle něhož může město zrušit pouze automaty, ale nikoli videoterminály.

Teď se chce starosta obrátit až na instanci nejvyšší, tedy na Ústavní soud. Ten musí ze zákona rozhodnout o chrastavské vyhlášce o zákazu videoterminálů, kterou napadlo Ministerstvo vnitra.

A v případě neúspěchu je Michael Canov ochoten zavést v celém městě úplný zákaz výherních automatů. Kdyby totiž byl nakonec přece jen schválen pozměňovací návrh novely, existovala by pro obce pouze jedna jediná naděje. A sice zakázat vyhláškou veškeré automaty.

Podle Michaela Canova autoři novely spoléhají na to, že na takovou prohibici si města netroufnou. Přišla by totiž o nemalé příjmy do své pokladny. „Za sebe mohu říci, že udělám vše proto, aby v Chrastavě takováto vyhláška přijata byla,“ dal před časem jasně na srozuměnou chrastavský starosta.

Aleš Vávra