To ve srovnání s okolními regiony není mnoho. Například Náchodsko reprezentuje obcí šest, Jičínsko dokonce sedm, ze Semilska dorazilo přihlášek pět (Bozkov, Kruh, Mříčná, Všeň a Záhoří).

Zajímavostí také je, že všechny „trutnovské" obce jsou z jednoho místa. Havlovice, Suchovršice i Maršov u Úpice od sebe dělí jen několik kilometrů.

Zdejší region je v soutěži aktivní již dlouho. Vloni se účastnily Batňovice a Libňatov a v roce 2007 Havlovice dosáhly mety nejvyšší. Uspěly v krajském i celostátním kole a staly se Vesnicí České republiky. Dalo by se říci, že obec má v této oblasti již splněno. „Po pěti letech se ale vítězná obec může přihlásit znovu a my jsme za tu dobu urazili velký kus cesty. Máme novou hasičárnu, opravenou školu a tak dále. I komise, která bude z třetiny stejná jako předtím uvidí, že jsme nezůstali stát na místě," říká havlovický starosta Pavel Dvořáček.

Suchovršice jsou v krajské soutěži po několikáté a postupně získávají ostruhy, Maršov jde do soutěže prvně a také se má čím pochlubit. „Zapojili jsme se asi popáté, klademe důraz na společenský život a neziskové organizace, které v obci pracují. Vloni jsme získali krajskou cenu v kategorii Naděje pro živý venkov, což nás povzbudilo a řekli jsme si, že když se budeme snažit ještě o trochu více, třeba se to dá ještě zlepšit," věří starostka Lenka Hozová.

„Máme opravený Kulturní dům za jeden milion korun, koupaliště, dřevěný stánek. I v tak malé obci jako je Maršov (170 osob) se stále něco děje, proto jsme se rozhodli přihlásit," říká starostka Jitka Vítková.

Tradice a prestiž

Soutěž Vesnice roku má dlouhou tradici a dokázala si získat slušnou prestiž. „Navíc je zajímavě honorovaná. Obce jsou motivované dosáhnout třeba na některou ze stuh (dílčích ocenění), protože s tím jsou spojené zajímavé finanční částky," říká starosta Havlovic Pavel Dvořáček.

Z krajských do celostátního kola postoupí vždy jedna obec. Vítěze a nositele titulu Vesnice roku 2013 oznámí ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský 14. září v Luhačovicích, v rámci Mezinárodního folklorního festivalu.

Všechny přihlášené obce budou hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie.

Největší přihlášenou obcí je Těrlicko, okres Karviná s 4333 obyvateli, následují Ratíškovice, okres Hodonín, 4160 obyvatel. To jsou však výjimky, málokterá další vesnice má víc jak 2 tisíce lidí. Nejmenší obec, Milasín je proti Těrlicku stokrát menší (Žďár nad Sázavou, 46 obyvatel).