Výraznou stavbou v centru Trutnova na pěší zóně zůstává i po čtyřech desetiletích obchodní centrum Máj. Otevřené bylo při májových slavnostech v květnu 1980 na místě sladovny pivovaru, která vyhořela v roce 1969.

„Dnes se na Máj můžeme dívat jako na problematickou stavbu, která do centra nepatří, ale v té době lidé jeho výstavbu uvítali. Trutnov totiž jako třicetitisícové město neměl adekvátní obchodní středisko. Obecně tehdy platilo, že bylo málo obchodů a naopak velká poptávka po zboží. To byl neduh minulého režimu,“ říká historik Ondřej Vašata z Muzea Podkrkonoší v Trutnově.

Pár desítek metrů od Máje stávalo dříve autobusové nádraží. Po revoluci tam od roku 1991 deset let existovala tržnice, pro kterou se vžilo mezi lidmi označení Šmoulov. Prodejní stánky totiž připomínaly domky hlavních hrdinů z animovaného seriálu Šmoulové. Tržnice nabízela široký sortiment zboží od potravin, přes květiny, oděvy až po elektrospotřebiče. Tržnice zde skončila v roce 2001, v roce 2002 jako plocha sloužila jako přechodné autobusové nádraží a v roce 2008 se na tomto místě začalo stavět Společenské centrum Uffo.

Obchodní střediska měla vzniknout rovněž v Horním Starém Městě na sídlišti Zelená Louka a v Poříčí na Lípovém náměstí. Zůstalo ale jen u plánů. „Obchodní středisko se za minulého režimu začalo stavět na místě dnešního Kauflandu, ale dostavěné nebylo. Nakonec se nepostavilo ani obchodní středisko v Poříčí na tamním náměstí. Kvůli němu tu bylo zbouráno několik domů, na jejichž místě mělo vyrůst. Dodnes zde ovšem zůstala jen prázdná plocha (při odbočování na Voletiny),“ popisuje Vašata.

close Historické záběry obchodů v Trutnově přibližují, kde lidé dříve nakupovali. info Zdroj: Deník zoom_in

Lidé mohli nakupovat v samoobsluhách, které vyrostly prakticky u každého sídliště. Jiskra, Horalka nebo Rubín, to byla místa, kde se prodávaly potraviny. „Při sídlištích, která v minulosti v Trutnově vznikala, tehdy platilo, že součástí občanské vybavenosti byla nejen mateřská školka, ale také samoobsluha. Ještě v 80. letech měly vlastní samoobsluhu, lépe či hůře zásobovanou, také okrajové části Trutnova. Existovala ve Starém Rokytníku, Bohuslavicích, Lhotě, Volanově, Voletinách i Libči,“ připomíná.

Největší samoobsluha svého času v Trutnově fungovala v Polské ulici. Otevřená byla v roce 1976 jako dar občanů k volbám. „U pokladen měla posuvné pásy, což byla tenkrát novinka. V té době ještě na Trutnovsku přežívaly koloniály. V 80. letech byla největší samoobsluhou Jiskra v Horním Starém Městě. První samoobsluha vznikla v Trutnově na Jiráskově náměstí na konci 50. let, poté se objevila i v Palackého ulici,“ poukazuje historik na místa, kde se tehdy nakupovalo.

Na konci 90. let začaly nahrazovat potraviny supermarkety. První byl Fach (dnes již neexistující), který se otevíral v roce 1997 v Krkonošské ulici na výpadovce na hory u benzinové pumpy. V následujících letech začaly růst další jako houby po dešti. Penny Market, Delvita (Billa), Kaufland, Prima (Albert)…

Podle Ondřeje Vašaty lidé dodnes nostalgicky vzpomínají na některé vyhlášené provozovny. „Vzpomínají například na Krkonošskou jídelnu, která stála naproti někdejšímu Okresnímu národnímu výboru před dnešním autobusovým nádražím a byla zbourána v 80. letech, hotel Varšava na Krakonošově náměstí nebo hotel Moskva,“ jmenuje zaniklé podniky v centru Trutnova.