V přilehlé hale s technickým vybavením stojí zase tři automobily, využívané hojně při zásazích místní výjezdové jednotky. Ta hajnická je zařazena do kategorie JPO II/1, tedy mezi takové jednotky, které vyjíždí k zásahům i mimo katastrální území obce a pomáhají v okolí třeba s likvidací požárů nebo při dopravních nehodách.

Už samo o sobě toto značí, že hasičinou v Hajnici na Trutnovsku lidé žijí. Převážně mužský kolektiv tu přitom řídí žena. Andrea Žáková starostku sboru dělá už od roku 2008. „Kluci mě poslouchají, to ano. Ale ono moc není potřeba rozkazovat, výjezdové jednotky si třeba řídí sám velitel. Náš sbor má dohromady 63 členů, z toho dvaatřicet z nich je ještě v kategoriích mládeže a dorostu," říká sympatická hasičská starostka.

Tamní sbor je poměrně mladý. Vloni v létě oslavil 70. výročí od založení. Předtím v rozlehlé obci, odkud je to přibližně stejně daleko do Trutnova, Dvora Králové i Jaroměře, hasiči působili také. Ovšem němečtí. „Hasiči tu určitě byli, to od pamětníků víme. Obce tvořící současnou Hajnici byly ale dříve německé a žádné záznamy o fungování nějakého sboru se nám dosud nepodařilo objevit. Náš útvar vznikl po válce. Poté, kdy se sloučily Brusnice a Kyje," říká nejstarší člen hajnického sboru dobrovolných hasičů Jiří Dvořáček.

Slavili i mládežnické mistry republiky

I Dvořáček rád sleduje úspěchy nejmenších členů, které na soutěže doprovází jako řidič. Vedoucí mládeže Jaroslav Borůvka v současné době vychovává už druhou generaci hajnických hasičů, vždyť jeho první svěřenci nyní tvoří kostru výjezdové jednotky dospělých. Borůvka vede nejmladší děti od předškolních let po nadějné dorostence. Za jeho dobrovolnickou prací stojí také pořádná sbírka úspěchů.

K největším zcela určitě patří prvenství na Mistrovství České republiky v celostátní hře pro mládež s názvem Plamen, jíž se hajničtí mladíci každoročně účastní. Toho dosáhli před třinácti lety. Sbor si pochopitelně velmi považuje i 8. místo z roku 2002, kdy Borůvkovi svěřenci už v dospělé kategorii uspěli na republikovém mistrovství v hasičském sportu v Liberci.

„Přede mnou se tu mládeži věnovali pan Lokvenc a pan Voženílek. Já jsem děti v Hajnici začal vést v roce 1992, kdy jsem se do obce přistěhoval. Za tu dobu jsem připravoval asi 120 dětí. Nyní mám v kroužku 24 dětí do 15 let, scházíme se vždycky jednou týdně," říká Jaroslav Borůvka. „Jsem rád, že hasičina mladé baví. Vždyť naši členové jsou i v reprezentačních družstvech dorostu. Natálie Langerová reprezentuje v kategorii mladších dorostenek, Patrik Linhart už má za sebou i účast na mistrovství světa v požárním sportu," chlubí se.

Do akce vyjíždí dvakrát za týden

Výkladní skříní hajnických hasičů jsou ale v posledních letech také členové výjezdové jednotky dospělých. Velitelé Tomáš Hrdinka a Marek Voženílek vedou osmnáctičlenný tým, který vloni zaznamenal neuvěřitelných 104 výjezdů. „Od roku 2004 jsme v této výjezdové kategorii, to pro nás znamená, že do pěti minut od vyhlášení poplachu musíme vyjet ze základny. Jezdíme za hranice Hajnice i za hranice Trutnovska, protože operační středisko už okresy neřeší, což je dobře. Vloni ten počet výjezdů byl opravdu extrémní, ale nás to baví," říká druhý jmenovaný velitel.

Mezi nejčastější zásahy patří likvidace požárů a dopravních nehod. K tomu všemu SDH Hajnice slouží bohaté vybavení jednotky, včetně přebudované základny z roku 2010. „Máme plovoucí čerpadlo, přetlakový ventilátor, elektrocentrálu, čerpadlo, hydraulický rozpínací válec, lezecké věci, dýchací techniku a další věci. Je toho v autě docela dost," ukazuje Voženílek.

Kromě činnosti mládeže a výjezdové jednotky se hajničtí dobrovolníci starají i o společenské vyžití ve své obci. „Každoročně připravujeme ples, stavíme čarodějnice, pořádáme den otevřených dveří, který jsme vloni nazvali den svatého Floriana. Ten měl docela úspěch, sešlo se u nás ve zbrojnici velké množství lidí. Prohlíželi si techniku, ukazovali jsme jim praktické věci, třeba čím se má hasit, jak fungují airbagy v autě a podobně. Stříkáme i kluziště, pořádáme ukázky pro školy nebo dětské tábory," vyjmenovává jeden z členů výjezdové jednotky SDH Hajnice Marek Téra.

Pravidla soutěže Dobráci roku

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Hajnice hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)HAJNICE

Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.