„Historie Dne obce se čítá od roku 2007, kdy jsme získali znak obce. V tomto roce nám při příležitosti mariánské slavnosti požehnal prapor současný kardinál Dominik Duka," podotkla starostka Eva Hylmarová.

Třešničkou na pomyslném dortu dne však byl 1. ročník kuchařské soutěže s názvem Studánecký bramborák.

Historie i současnost

Než se ale čtrnáctka statečných pustila do kuchtění, předvedli své umění hasiči. Nechyběla ukázka zásahu historické stříkačky kejklovačky tažené koňmi a zájemci si mohli prohlédnout i unikátní stříkačku „Parničku" z Opočna.

Při ukázce požárního útoku se zase představil malosvatoňovický hasičský potěr. Jiří Orsák, starosta Krajského sdružení hasičů Královéhradeckého kraje, také připomněl to nejdůležitější z historie hasičů v obci.

Bitva nad vařičem

Po šestnácté hodině se už na náměstí ozývalo hlasité povzbuzování, ale také pošťuchování nadšenců, kteří se přihlásili do prvního ročníku Studáneckého bramboráku.
Mezi soutěžícími nechyběli ani muži a ty si jejich přihlížející kamarádi, manželky a přítelkyně často dobírali. „Kdo ti dělal těsto?" nebo „Taťko, ukaž jim to!", „Ať ti u toho vaření to pivo nezteplá!" – to byly jen některé z pronesených hlášek. Ovšem ani kuchtíci nezůstali zticha, a tak si přítomní často mohli vyslechnout také odseknutí: „Nekecej mi do toho!"

Do soutěže se přihlásila i Monika Killarová z Malých Svatoňovic. „Vařilo se dobře, chlapi byli vtipní a pomalejší než já, což mi lichotilo," podotkla. Do bramboráku dala místo mouky strouhanku, trochu bazalky a vlastní česnek.

Výtvory hodnotila tříčlenná komise, která se kromě celkového vzhledu zaměřila na chuť, propečení, barvu a mastnotu. Vítězkou se nakonec stala Jarmila Kopečná, která si odnesla skleněnou trofej ve tvaru bramboráku.