„Hlavně mladší lidé si navykli vyhledávat místní informace na internetu,“ říká lovčická starostka a správkyně webu Petra Petrovická. Libčická internetová prezentace se dostala do skupiny osmi finalistů krajského kola soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí.

Asi není třeba zdůrazňovat, že v osmě nominovaných figuruje i Hradec Králové. Pro krajské město by ukázkový web měl být téměř povinností. Je však možná zajímavé, že kromě Náchoda se už na seznamu žádné jiné velké město neobjevilo. Do užší soutěže ještě postoupilo Blešno, Černý Důl, Kopidlno, Mokré a Strážné.

„Vesnické“ webové stránky většinou vytvářejí lidé blízcí obci. Práce se ujali dobrovolně a vykonávají ji zdarma. I když ne všude. „Necelý rok už jsem honorován,“ prozradil Martin Moravec, zastupitel a administrátor z Blešna. „Pobírám pět set korun hrubého měsíčně,“ usmívá se. „Web jsem začal spravovat z vlastního zájmu. Skomíral, chtěl jsem jej oživit,“ vysvětlil.

„Účast v soutěži je spíše prestižní. Vítěz obdrží věcné ceny, ale obec tak získala i tiskárnu k počítači,“ říká Dagmar Honsnejmanová, účetní, kronikářka a webeditorka z Mokrého. Obecní web spravuje od roku 2003. Tehdy stránky navštívilo 1674 lidí. Vloni jich bylo 13 972. „Kromě povinných údajů se lidé dozvědí o všem, co se v okolí bude dít nebo dělo. Fotky z akcí vkládám bezprostředně. Lidé si navykli a hned je tam vyhledávají.“ Dagmar Honsnejmanové je 46 let. Spravovat redakční systém se postupně naučila tak dokonale, že je dnes po technické, grafické i obsahové stránce soběstačná.

O Zlatý erb Mokré soutěží pravidelně. Blešno naopak letos poprvé. „Stránky jsem přihlásil i proto, abych získal odborné hodnocení jejich vzhledu a funkčnosti,“ říká Martin Moravec. Starosta Jan Konpelent jeho práci oceňuje. „Sám mnohdy na stránkách najdu věci, které bych jinak musel složitě vyhledávat,“ uznal.