Její dům patří mezi ty, které byly poničené abnormální provozem kvůli úplné uzavírce silnice I/16 ve Volanově. Mají popraskanou omítku a verandu, zničený kus stráně a jezírko, vyvrácený plot. Šrámy na duši si odnesla její maminka, která se zhroutila. Řidiči jim házeli na zahradu nedopalky cigaret, obaly od sušenek, vulgárně jim nadávali. O dům, v němž žije Barbora Pivná, se opřel zahraniční kamion. „Štěstí bylo, že kamion nebyl naložený a byl prázdný. Jinak by to dopadlo daleko hůře a propadla by se část domu. Na řidiče přitom volali dělníci, že je tady zákaz. Nerespektoval ho, stejně jako řada dalších. Nejhorší to bylo s kamiony a nákladními auty,“ popisuje Barbora Pivná.

V Trutnově, části Volanov se zalomil kamion do zatáčky a zůstal opřený o rodinný dům.
Kamion ve Volanově se opřel o rodinný dům a tahač zapadl u sjezdovky Javor

Dopravní uzavírka sice skončila, pro obyvatele Volanova ale situace rozhodně není uzavřená. Obeslali se stížnostmi kvůli poškození majetku ŘSD a město. „Do sedmdesáti jsem pracovala, dřu se kolem baráku. Našetřili jsme na novou omítku a během tří měsíců je to pryč. Bezohlednost a přístup některých lidí, to bylo něco hrozného,“ zlobí se Hana Bielová.

ŘSD začalo s opravou mostu ve Volanově 2. srpna, úplná uzavírka skončila 1. listopadu. Objízdná trasa vedla přes úzkou cestu plnou děr a výmolů ulicí U Sokolovny v bezprostřední blízkosti domů. Objížďku mohli využívat pouze obyvatelé Trutnova a v posledním měsíci také občané Pilníkova a Vlčic při souběžné uzavírce Vlčické ulice.

Provoz byl kyvadlový, řízený semafory. Na situaci dohlížela Městská policie Trutnov, řidiči museli strážníkům předkládat občanské průkazy kvůli kontrole trvalého bydliště. Výjimku na průjezd objížďkou U Sokolovny také měli hosté, ubytovaní v nedalekém kempu Dolce, kam vede odbočka z Volanova. Na zákaz vjezdu pro ostatní řidiče upozorňovaly dopravní značky i rozmístěná betonová svodidla. Řada řidičů to přesto nerespektovala a zkracovala si tudy cestu, aby nemuseli přes zdlouhavou objízdnou trasu přes Vlčice.

Od středy 1. listopadu bude plně průjezdná silnice přes nový most ve Volanově.
VIDEO: Dobrá zpráva pro řidiče, končí uzavírky ve Volanově a Bernarticích

„Nebyl den, aby tady byl klid. Normálně tudy projede šest aut denně, teď to byly stovky. Museli jsme seřezat stromy, aby tudy mohly projíždět dodávky. Byl tady neskutečný prach a hluk, zátěž byla obrovská,“ líčí Helena Lášová. „Od začátku to bylo špatně. Nikdo nás s ničím neobeznámil. Když jsme si stěžovali na městě, tak nám řekli, že za to město nemůže, že to řídí ŘSD,“ rozčiluje se.

„Tři měsíce jsem se v klidu nevyspala. Kamiony tudy jezdily, i když bylo v navigačních systémech vyznačené, že je tady pro ně zákaz vjezdu,“ doplňuje Barbora Pivná.

Útrapy spojily sousedy dohromady

Někteří z obyvatel Volanova se už obrátili na ŘSD a město kvůli škodě způsobené na majetku. Po městě chtějí, aby upravilo cestu, která je plná obrovských děr.

„Majitelé jednotlivých objektů sepíšou připomínky, jak oprava mostu poškodila jejich majetek. Následně město Trutnov ve spolupráci s ŘSD připomínky vyhodnotí a zajistí způsob opravy na náklady ŘSD. Část oprav bude zajištěna ještě letos a část v příštím roce,“ vysvětluje mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Ve středu 2. srpna začala dopravní uzavírka ve Volanově, ŘSD tam bude bourat most.
FOTO: Ve Volanově začala dopravní uzavírka, pozor na betonová svodidla

„Pokud byly domy poškozeny v důsledku provozu po objízdné trase, s výjímkou škodních událostí v důsledku zaprotokolované dopravní nehody, budou práce zhotovitelem oceněny, bude zpracován dokument o změnách během výstavby a následně budou uplatněná poškození opravena,“ dodává mluvčí krajské Správy ŘSD v Hradci Králové Petra Drkulová.

Nepříjemné situace plná útrap přinesla obyvatelům ulice U Sokolovny alespoň jedno pozitivum. „Spojila sousedy dohromady,“ říká Barbora Pivná.

Barbora Pivná z Trutnova se objevila ve 4. díle televizního seriálu Volha.
Kočka ze seriálu Volha je trutnovská strážnice. Pekárek ji svedl Na Vlachovce