Devětadvacet laureátů Ceny Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2017 bylo vyhlášeno už počátkem dubna. Zástupci Evropské komise a sdružení Europa Nostra je vybrali z více než dvou stovek zaslaných projektů.
Ve finském Turku se v pondělí představily všechny úspěšné projekty a následně bylo vyhlášeno sedm držitelů hlavní ceny spojené s odměnou 10 tisíc eur (zhruba 265 tisíc korun). Prestižního památkářského Oskara má poprvé v historii český projekt. „Obnova hospitálu Kuks, jako nedílná součást projektu ochrany budov a krajiny, je těch nejvyšších kvalit. Její víceoborový a mezioborový přístup považujeme za chvályhodný a měl by sloužit jako přesvědčivý příklad pro jiné projekty obnov v Evropě," uvedla už v dubnu v odůvodnění porota. „To, že dostaneme cenu Europa Nostra jsme od jara věděli, ale ocenění Grand Prix bylo radostným překvapením," svěřil se Deníku telefonicky z Finska kastelán Libor Švec, který cenu spolu s ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou přebíral.
„Je to historický úspěch pro Českou republiku. A pro Kuks završení práce mnoha lidí, kteří se na obnově podíleli. Nejen že zachránili významnou část českého kulturního dědictví, ale díky současnému využití se hospitál stává i moderním zařízením, které má všem co nabídnout," dodal kastelán. Návštěvnost a povědomí lidí o památce se zvyšuje. „Určitě i prestižní cena přispěje k dalšímu zviditelnění obce. Věříme, že počet lidí, kteří k nám přijíždějí, vzroste," radoval se včera z ocenění starosta Kuksu Jiří Beran. „Musíme však řešit nedostatečné parkování. Když přijede tisíc aut, už teď je to problém. Ale blýská se na lepší časy. Jednáme o koupi pole naproti fotbalovému hřišti," prozradil starosta a zároveň si trochu posteskl, že jen nákup zmíněného pozemku představuje tři miliony korun a pro malou obec nutnost vzít si na deset let úvěr.
Pro obnovu barokního areálu v Kuksu není cena Europa Nostra v poslední době prvním oceněním. Na podzim loňského roku se Kuks stal Stavbou roku 2016 a o jeho návštěvu je stále neutuchající zájem. Hlavním prostorem výsledných aktivit projektu Kuks – Granátové jablko se stalo výukové centrum, kde se dnes konají výtvarné ateliéry, sympozia, workshopy a další akce.
Hlavním turistickým magnetem je prohlídkový okruh prezentující historii rodu Šporků a fungování hospitálu od jeho výstavby až do současnosti. Okruh zahrnuje nejdůležitější artefakty barokního umění: restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tance smrti, kostel Nejsvětější Trojice, lapidárium s alegoriemi Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna a lékárnu U Granátového jablka. Okruh je doplněn návštěvou rodinné hrobky Šporků v kryptě kostela a prohlídkou dvou expozic Českého farmaceutického muzea. Do zahrady za hospitálem se též vrátilo 144 bylinkových záhonů. „Od letošního května plánujeme zavést komentované prohlídky bylinkové zahrady a rozšířit tak povědomí o zdejších rostlinách, užití a funkci zahrady v rámci celého areálu jak v minulosti, tak v současnosti," zve k návštěvě Kuksu Libor Švec.