Dvě vodní nádrže byly například obnoveny s podporou města Trutnova uprostřed Střítěže, jedna ve Vilanticích na Královédvorsku a poslední rybníček se naplnil vodou na okraji Adršpašských skal, konkrétně v katastru obce Jívka–Hodkovice. Jan Tylš, projektant rekultivací nebo vzniků nových vodních ploch k tomu řekl: „Cílem těchto n nemalých, ale zasloužených investic je lepší zadržení vody v krajině, vytvoření biozon a biocenter pro vodní živočichy.“

Do akcí plynuly výrazné dotace

Například ve Střítěži jsou dvě obnovené vodní plochy situované přímo na návsi. Vznikly už před mnoha lety, ale během času vyschly a staly se i odkladištěm odpadu. Snahy občanů, kteří se před lety o nápravu snažili v rámci takzvaných akcí Z, se téměř minuly účinkem. Rybníčky, napájené potokem Bělunka, zůstávaly zlověstně prázdné. „Ve spodním se sice ještě před provedenou rekultivací voda držela, ale ve vrchním se to nedařilo vůbec. Je dobře, že se zastupitelé v Trutnově pro rekonstrukci rozhodli,“ podotkl projektant Jan Tylš.

Obnova a zakládání malých vodních nádrží je jeho koníčkem. Náklady na záchranu jedné vodní nádrže nejsou nikterak malé. Například ve Vilanticích přišla rekonstrukce nádrže, napájené z Vilantického potoka, na více než šest milionů korun, přičemž prostor nádrže přesahuje 25 tisíc kubických metrů.

Obec z nákladů musela uhradit pouze deset procent, zbytek byl krytý dotací. Stejný systém úhrady čekal i další rybníčky.

Ve Střítěži stála obnova rybníčků 902 tisíc 489 korun. I zde město Trutnov uhradilo pouze desetinu nákladů.

Zvláštní kapitolou je nedávno obnovená vodní nádrž Kalousy v Jívce – Hodkovicích. Zvláště proto, že ji navzdory běžným zvykům investoval soukromě hospodařící zemědělec Karel Krecbach z Adršpachu. Dokončení ze str. 1:

Horolezec a nadšený myslivec Karel Krecbach se rozhodl na vlastní pěst obnovit malou vodní nádrž na okraji Adršpašských skal, ve které se jako malý kluk koupal. Zanesenou nádrž si projektant Jan Tylš prohlédl v roce 2002 a začal na ni ihned zpracovávat dokumentaci. „O rok později probíhala složitá majetkoprávní jednání, kde se investorovi nakonec podařilo vykoupit většinu pozemků pod stavbou. Jako zásadní problém se ukázaly tahanice o to, zda vodní tok, který z nádrže vtéká, je pramenem Metuje. Nakonec se ukázalo, že skutečně o tento pramen jde,“ podělil se o martyrium kolem úřednických procedur Jan Tylš. Připomněl, že územní rozhodnutí zbrzdil například nesmyslný argument, že nebude přitékat dostatek vody do nádrže, ze které vypouští vodu do vodopádu v Adršpašských skalách.

Nakonec se po sedmi letech vše podařilo a k prvnímu napuštění rybníčku Kalousy došlo v dubnu letošního roku. Soukromý vlastník Krecbach musel investovat desetinu nákladů z téměř půl druhého milionu korun. Nádrž má obsah 4002 metrů kubických.