Slavnostní zahájení her moderoval olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle. „Pro sportovce je olympiáda úplně to nejvíc, já sám byl na čtyřech. Olympiáda dětí a mládeže bude pro mladé velikou motivací nejen ve sportu pokračovat, ale také se zlepšovat a jednou se třeba i na olympiádu dostat. Jsem za takovou akci velmi vděčný,“ poznamenal rodák z Lanškrouna.

Maskot her se zdraví s Romanem Šebrlem, který bude uvádět zahájení her.
Krkonoše budou patřit sportovním nadějím. Olympijský oheň zapálí Eva Adamczyková

Olympijský oheň zapálila snowboardistka a současně vlajkonoška výpravy Královéhradeckého kraje Eva Adamczyková, která je ambasadorkou zimních her. Také výpravy dalších krajů přivedly na plochu hradeckého zimáků české sportovní hvězdy. Pardubické reprezentanty biatlonista Ondřej Moravec a Jihočechy běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, Hned tři zástupce mezi vlajkonoši měli hokejisté - Vysočinu reprezentoval Patrik Eliáš, Karlovarský kraj Radek Duda a Plzeňský kraj Jaroslav Špaček. Pražskou výpravu přivedl David Svoboda, Středočeský kraj zas Libor Capalini. Skikrosař Tomáš Kraus kráčel v čele mládeže z Ústeckého kraje, atletka Zuzana Hejnová Libereckého kraje, skokan na lyžích Jakub Janda Moravskoslezského kraje, krasobruslařka Eliška Březinová Jihomoravský kraj, veslař Miroslav Vraštil Olomoucký a skikrosař Jiří Čech Zlínský kraj.

Hned od pondělí pak začnou samotné soutěže. Sjezdové disciplíny bude hostit Špindlerův Mlýn a Horní Mísečky. Běh na lyžích a biatlon Vrchlabí, kde se bude společně s Trutnovem hrát i hokejový turnaj. Krasobruslaři pak budou o medaile bojovat v Nové Pace. Celkem se bude soutěžit v 10 sportech, chybět nebude ani orientační běh na lyžích nebo šachy.