Budovy v Habarticích na Frýdlantsku se policii ani na 16. pokus nepodařilo prodat, v Hrádku nad Nisou na Liberecku získali nájemce po pěti letech hledání a v Harrachově na Semilsku budou jednat se státem o vrácení hraničních objektů.
Není zájem
Dvě budovy v Habarticích se ministerstvo vnitra pokouší neúspěšně prodat od roku 2010, po 16 výběrových řízeních cena klesla ze 3,4 milionu pod 865 tisíc korun. „O areál zatím nikdo neprojevil zájem, další kolo se chystá na leden," řekla mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová. O bývalé budovy celníků uprostřed Habartic původně stála obec, se státem se ale na jejich převzetí nedohodla. „Nám je nabízeli za čtyři miliony, my jsme chtěli bezúplatný převod. Tak jsme do toho nešli," zavzpomínal starosta František Kryšpín. Obec podle něj plánovala přestavbu na penziony, což by si vyžádalo minimálně deset až 12 milionů. Není si proto jistý, zda by budovy vzdálené 100 metrů od hranic s Polskem nyní chtěla, i kdyby je nabídli zadarmo. „Stavaři nás od toho už odrazují. Když postavíme něco nového, bude to levnější," dodal.
Také v Hrádku nad Nisou sousedícím s Polskem a Německem dlouho nemohli najít využití pro celnici ze 30. let minulého století a čtyři budky v její blízkosti. „Areál jsme dostali bezúplatně převodem od státu. Vize byla hospoda, v níž budou nabízet jídlo ze tří států. Předpokládali jsme optimisticky, že o ni bude zájem a nedocenili současnou situaci, kdy hospody spíše zanikají než vznikají," uvedl odstupující starosta Hrádku Marin Půta. Po pěti letech marného hledání se rozhodli ze svých požadavků slevit a areál na deset let pronajmout zájemci, který bude provozovat kasino a výherní automaty. „Nejsem tím nadšen, ale nikoho jiného lepšího jsme nesehnali," podotkl Půta. Zábavní podnik by se měl podle něj otevírat na jaře. Nový nájemce bývalou celnici opraví, navíc bude městu měsíčně platit kolem 40 tisíc.
Problémová lhůta
Herna byla i v jedné ze dvou budov na hranicích s Polskem u Harrachova, které před lety bezúplatně dostalo město od státu. „Herna už tam není. Udávali jiné důvody, ale patrně nebyli schopni to finančně utáhnout. Byly tam velké náklady na provoz, jen za elektřinu platili měsíčně 120 tisíc," uvedla starostka Eva Zbrojová. Podle ní budovy postavené v 70. letech minulého století ze žuly a betonu nutně potřebují zateplit. Na to však město nemá peníze. „Nemáme ani nápad, co bychom tam mohli mít," řekla. Bývalé hraniční budovy jsou podle ní vzdálené od Harrachova tři a od polské Sklářské Poreby 15 kilometrů. Před 14 dny se zastupitelé dohodli, že budou se státem jednat o změně podmínek. „Je tam ochranná lhůta deseti let, kdy je nesmíme prodat," upozornila starostka. Jednou z variant je vrácení budov státu, druhou zkrácení ochranné lhůty o pět let, aby je město mohlo samo v příštím roce prodat. Druhá z budov je stále využívaná, je v ní freeshop s potravinami.