Na Sněžce rozmístili asi 600 metrů sítí a v Obřím sedle u Slezského domu zhruba 500 metrů. Jde o metr vysokou ochrannou síť. "Návštěvníkům vrcholu Sněžky je k volnému pohybu vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách. Proto na letní turistickou sezonu oddělujeme prostor přírody od návštěvníků ochrannou sítí," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Zábrany na obou místech rozmisťují ochranáři před hlavní turistickou sezonou. Na Sněžce jsou také stálé řetězové zábrany, ale ty, podle správců KRNAP problém zcela neřeší. "Loni jsme nechali udělat zábrany z nerezu, které mají dva řetězy. Situace z dubna a května ukázala, že ani nové zábrany nejsou účinné, proto jsme opět nainstalovali sítě," uvedl Drahný.

Pracovníci českého a polského Krkonošského národního parku umístili v úterý ráno na Sněžce ochranné sítě.
VIDEO: Na Sněžce jsou opět sítě. Co lidi vyvádějí, je hrozný, divila se učitelka

Návštěvnost 1603 metrů vysoké Sněžky je podle něj extrémní. Denní počet pěších turistů v letní sezoně na vrcholu Sněžky je okolo 10 000. Ochranné sítě budou lemovat nejen návštěvnický prostor na Sněžce, ale také přístupové cesty pod vrcholem do konce října. "I letos pro celou letní sezonu jsou vyčleněni strážci Správy KRNAP, kteří budou denně na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. V plánu jsou také společné hlídky s polskými kolegy a Policií ČR," dodal mluvčí národního parku.

Vrchol Sněžky i Obří sedlo jsou v klidovém území KRNAP, kde není možno chodit volným terénem a není možné vstupovat mimo značené turistické cesty a vrcholové plato. Sněžka nemá podle zástupců Správy KRNAP ve středoevropském prostoru z mnoha důvodů obdoby. Je tam nutné chránit nejen tamní rostliny a živočichy, ale také geologické jevy. Kameny se působením mrazu, vody a slunce neustále dlouhodobě hýbají a přetvářejí povrch Sněžky do mrazových půd, teras a kamenných polygonů.

Davy se hrnou. Přístup na Sněžku od Slezského domu po červeně značené cestě je od úterý 28. června opět jednosměrný, a to pouze pro výstup na vrchol.
Vstupné k vodopádu v Krkonoších je dražší, pozor na drony, psy a pyramidy

Návštěvnost Krkonoš v posledních letech roste, v roce 2022 byla rekordní. Krkonoše loni podle Správy KRNAP zaznamenaly více než 12,1 milionu návštěv, což je o 250 000 více než v dosud rekordním roce 2018. Údaje o návštěvnosti jsou za celou oblast Krkonoše, včetně území KRNAP. Samotný KRNAP v roce 2022 zaznamenal 5,76 milionu návštěv, téměř o milion více než v roce 2018.

Rok 2022: Návštěvníci se po covidové pauze vrátili do hor a Krkonoše mají nový rekord
Rok 2022: Návštěvníci se po covid pauze vrátili a Krkonoše mají nový rekord