Deník na návštěvěZdroj: DeníkPaní Vlastě Dufkové je 99 let. Hůř slyší, má ráda tlačenku a pivo. Ještě před dvěma lety jezdila na kole. V úterý dopoledne podstoupila očkování proti covidu-19 v Senior domě Beránek v Úpici, stejně jako dalších 81 lidí - 62 klientů a 19 zaměstnanců. Čtyřčlenný očkovací tým z trutnovské nemocnice za ní dorazil na pokoj, píchnul jí injekci do ramene a během několika sekund bylo hotovo. "Trošku to bolelo, malinko to píchlo, ale bylo to nějaké rychlé," povídala Vlasta Dufková, která se narodila v prosinci roku 1921.

"Hlavně, že mi je pěkně teplo. Líbí se mi tady, sestry jsou hodné, nic mi nechybí. Nemůžu si stěžovat," neopomněla vyzdvihnout péči v domově pro seniory Beránek, který stojí na náměstí v Úpici na místě někdejšího hotelu.

Senioři očekávali vakcínu s mírnými obavami. Po rychlé aplikaci děkovali a často také mávali na rozloučenou dámské očkovací sestavě, která si je získala vlídným přístupem. Vakcínu proti covidu-19 brali s úsměvem. "Lidé jsou většinou rádi, že za nimi přijdeme. Mají i vtipné poznámky. Jeden pán nás pobavil hláškou: To jsem rád, že se toho zmetka zbavím," podělila se o zkušenosti hlavní sestra Oblastní nemocnice v Trutnově Tereza Dudáčková, která patří do očkovacího týmu.

Bojovníci proti covidu

Zatímco samotné očkování probíhá rychle a dámy v tričkách Bojovník proti covidu postupně zdolávají tři patra domova seniorů, nejvíce času zabírá administrativa.

"Ta je výrazně delší než samotné očkování," potvrdila Tereza Dudáčková. "Administrativa je poměrně komplikovaná. Musíme dostat písemný souhlas od všech klientů domovů pro seniory nebo jejich opatrovníků. Každý výkon musíme zadat do nemocničního informačního systému. Jedna z nás, paní doktorka Burešová, se proto věnuje během očkování vyloženě administrativě," přiblížila celý proces.

Očkovací tým přivezl z trutnovské nemocnice do Úpice 15 ampulek vakcín. Převážel je v sanitce ve velké lednici. Na místě ampule naředil v přesném poměru, z jedné pidiskleničky bylo šest dávek.

Morální povinnost

V úpickém Beránku absolvovalo očkování vedle 63 klientů rovněž 19 zaměstnanců. "Proběhlo to hladce. Ani to nebolelo. Loni, když nás očkovali na spalničky, to bylo třikrát tak horší,“ srovnávala Petra Antošová, místní pečovatelka. "Je to tak. Očkování proti covidu bolí méně. Očkovací dávka je menší, na covid jen 0,3 mililitrů," vysvětlila hlavní sestra trutnovské nemocnice Tereza Dudáčková.

Petra Antošová vnímá očkování proti covidu jako morální povinnost. "Koronavirus ohrožuje na zdraví především starší generaci, my mladší ho roznášíme," vyjádřila svůj názor a přidala: "Ten, kdo navštěvuje Mekáč, jí gothaj, utopence a kouří, tak se nějakého očkování bát nemusí, protože už má v sobě dost škodlivých látek. Taky jsem ale byla nejdřív skeptická, ale zjistila jsem si informace a udělala si jasno. Navíc dcera je lékařka, o to menší byly pochybnosti o očkování."

Kolem očkování se podle Petry Antošové zbytečně rozpoutala velká diskuse. "Kdyby se očkovalo loni na jaře, kdy všichni šili roušky, tak by to bylo jiné. Tehdy ale ještě neexistovala vakcína," dodala.

Ačkoliv se situace v úpickém domově pro seniory zlepšila oproti nejkritičtějšímu září, kdy covid-19 zasáhl čtyřicítku klientů a dvacet zaměstnanců, stále má do ideálního stavu hodně daleko. "Klienti jsou odříznutí od světa a silně to vnímají. Chceme se proto po druhé vlně očkování vrátit alespoň ke společným oslavám narozenin, při kterých se zpívají lidové písničky," uvedl ředitel Senior domu Beránek Jan Štefka.