V pondělí Michal Dlouhý a Michaela Badinková, ve středu Iva Pazderková. Zatímco příští týden bude patřit ve Společenském centru Uffo v Trutnově divadlu, tento víkend budou v hlavní roli místní zdravotníci. Přes třicet se jich zapojí do očkovacího maratonu, který se rozběhne v pátek v 18 hodin. Potrvá padesát hodin v kuse, do neděle do 20 hodin.

Na očkování mohou přijít všichni registrovaní i neregistrovaní zájemci o první či třetí dávku vakcíny.

"Očkovacím maratonem sledujeme několik cílů. Prvním je zájemcům očkování zpřístupnit a vytvořit dostatečné kapacity pro všechny stávající zájemce," vysvětluje ředitel Oblastní nemocnice Trutnov Miroslav Procházka a pokračuje: "Dalším cílem je umožnit lidem přijít i bez čekání na termín. Třetím cílem je zvýšení regionální publicity o očkování. Doufáme, že akce může některé nerozhodnuté lidi natolik zaujmout, že se přijdou na akci nechat očkovat."

Epidemiologická situace v Královéhradeckém kraji, 8. 12. 2021
FOTO, GRAFY: Podzimní vlna covidu slábne. Do sedmi obcí v kraji vůbec nedorazila

Zdravotníci budou v trutnovském Uffu očkovat jak lidi, kteří jsou registrovaní v systému, tak zájemce bez registrace a předchozího objednání. S sebou potřebují občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. "Předpokládáme, že bychom mohli naočkovat přibližně 1500 lidí. Neregistrovaní zájemci o očkování se musí připravit na to, že se můžou vytvářet fronty v závislosti na skutečném zájmu v konkrétním čase, prostor Uffa je však dostatečně velký. Přestože se akce připravuje dominantně pro obyvatele z okolí Trutnova, vítaní jsou všichni zájemci o očkování, odkudkoliv," upozorňuje Procházka.

Šest tisíc vakcín za týden

Zájem o očkování v okrese Trutnov v poslední době enormně narostl, za poslední týden se nechalo očkovat šest tisíc lidí. Momentálně na Trutnovsku očkuje 45 praktických lékařů, kteří podali za posledních 7 dní celkem 2259 dávek. Intenzivně se očkuje rovněž v nemocnicích. Trutnov aplikoval za poslední týden 1616 dávek proti covidu-19, Dvůr Králové 1228, Vrchlabí 605, zdravotnické zařízení Vividus East ve Dvoře Králové nad Labem 289.

Zájem je i nadále značný. „Naše Oblastní nemocnice Trutnov uvolnila v posledních dnech celkem 2979 míst včetně očkovacího maratonu a v současné době je dalších 300 zájemců takzvaně před závorou," doplňuje ředitel Procházka.

Podle údajů z konce listopadu je na Trutnovsku očkovaných 69,22 procenta obyvatel starších 16 let.

Oproti předchozím epidemickým vlnám má trutnovská nemocnice výrazně nižší počet hospitalizovaných covidových pacientů. Rozhodně to však neznamená, že by nemocnice nebyla vytížená. Tento týden v ní leží sedmnáct pacientů s covidem-19, z toho dva na intenzivní péči na ARO.

"Museli jsme již před několika týdny zřídit covidové lůžkové oddělení a ARO vyčlenit pro infekční pacienty. Navíc nemocnice plní v současné době více úkolů. Nad rámec covidové péče a poskytování standardní zdravotní péče máme zřízený stacionář pro podávání protilátek, očkujeme, testujeme. Pro velkou část zaměstnanců je to extrémně zatěžující," připomíná Miroslav Procházka.

Letos v únoru při největší covidové krizi sloužilo trutnovské Uffo jako centrum pro testování na covid-19, tento víkend se tam bude očkovat.
Vakcíny i v noci. V trutnovském Uffu budou zdravotníci očkovat 50 hodin v kuse

Pozornost za očkování v noci

Pro všechny, kteří si k očkování při víkendovém maratonu zvolí čas mezi 20.00 a 6.00, je připraven malý dárek. V noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli je navíc větší pravděpodobnost, že na svou vakcínu nebudou lidé čekat.

Očkovací maraton organizují město Trutnov, mobilní očkovací tým trutnovské nemocnice a zdravotní pojišťovna VZP. "Silně vnímáme požadavky velkého množství zájemců o třetí dávku očkování a jsme rádi, že můžeme přispět k urychlení celého procesu," uvedl místostarosta Trutnova Tomáš Eichler. "Už na jaře pomáhalo Uffo jako testovací centrum a věřím, že i tentokrát významně napomůžeme zmírňování dopadů covidu na Trutnovsku. Každý člověk, který neskončí s covidem na lůžku v trutnovské nemocnici, pomůže," dodal Eichler.