Někteří čtenáři nám již volají a vyptávají se, co vlastně novinky, které mají začít platit v lednu příštího roku, pro ně budou znamenat.

„Pro lidi, kteří dostávají nejrůznější dávky, se nezmění vlastně nic. Nebudou už ale především muset chodit na dvě místa, všechny dávky převezmou na jednom - u nás na úřadě práce. Jedná se například o dávky hmotné nouze, dávky mimořádné pomoci či dávky pro zdravotně postižené či příspěvek na péči,” vysvětloval ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák. Jak dodal, klienti naopak získají, protože se některá kontaktní místa vrátí zpět do měst, kde byla zrušena. Jde tak například o Třebechovice pod Orebem či Smiřice.

„Nyní jen záleží na dohodě s městskými úřady. Někteří jejich pracovníci budou převedeni k nám, jiní zůstanou na svých místech a budou pokračovat v sociální práci,” dodal.

Podle něho budou od příštího roku platit pro klienty, kteří berou dávky, přísnější pravidla. „V naší evidenci mohou být dva měsíce a pak jim nabídneme práci ve veřejné službě. Pokud ji nepřijmou, budou z evidence vyřazeni. To znamená, že ztratí jakoukoliv finanční podporu od státu. Opět v tomto případě bude úřad práce podepisovat dohody s městy, jak nejlépe veřejnou práci pro klienty zajistit,” doplnil Horák.

Někteří starostové nejsou z tohoto postupu státu příliš nadšeni. Tvrdí, že úřad nezná podmínky lidí, kteří například dostávají dávky hmotné nouze. Podle Horáka ale jejich pracovníci budou s úřady dál spolupracovat, jezdit do terénu.

Také například Jan Vrbický z oddělení dávek sociální péče hradeckého magistrátu nám potvrdil, že pro občany se nic závažného nezmění. „Agenda jednoduše přejde pod úřady práce, zatím právě s tímto úřadem jednáme o další spolupráci,” uvedl Jan Vrbický.

Dávky získáte na úřadu práce

Od ledna příštího roku všechny dávky dostanou lidé na úřadech práce. Nepůjde jen o podporu v nezaměstnanosti, ale všechny sociální dávky: na dítě, na bydlení, pěstounské, porodné či pohřebné. Zároveň budou úřady práce vyplácet dávky hmotné nouze, mimořádné pomoci, pro zdravotně postižené.

Drahomíra Považanová