„Tři čtvrtiny stromů v ulici jsou poškozené dutinami, houbovými chorobami a dřívějšími prořezy. Navíc kořenový systém stromů naruší výkopy kanalizace. Je otázkou několika let, kdy se koruny stromů začnou rozpadat a hrozit pádem,“ uvedl zahradní architekt Josef Souček, autor projektu na obnovu zeleně ve Skálově ulici.

Podle něj jsou nejpoškozenější lípy před internátem a po okraji chodníků. „Kdyby ty stromy rostly někde v lesoparku, zvolíme mírnější kritéria, ale zde rostou v ulici, kudy chodí denně stovky lidí,“ podotkl. Připomněl tak pů roku starý případ, kdy se v centru Zlína zřítil strom a zabil dva školáky. Policie obvinila kvůli pádu stromu tři pracovníky magistrátu.

Nejde o žádné malování čerta na zeď. Minulý pátek se za bílého dne zřítila část vzrostlého dubu v parčíku u křižovatky na konci Skálovy ulice. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

„Nechceme městu říkat, co má dělat. Ale v současné situaci jsou jen dvě možnosti, jak se stromy naložit. Buď jejich koruny každé tři roky ořezávat až na pahýly, nebo je vykácet a založit zeleň v ulici znovu jako celek. K tomu bychom se my přikláněli,“ uvedl arborista Jaroslav Kolařík, specialista na soudní posuzování zdravotního stavu stromů. Podle jeho slov jsou stromy v ulici v současnosti vystavené tak špatným podmínkám k životu, že očekávání zlepšení jejich zdravotního stavu by bylo jako čekání na zázrak.

Odborníci doporučují vykácet přes pět desítek ze současných devadesáti dřevin, 20 keřů a přes 30 stromů, z toho 19 lip. Projekt obnovy ulice počítá s výsadbou 73 stromů a 50 keřů. „Doporučujeme vysadit stromky o obvodu kmene 20 až 25 centimetrů. Silnější stromy by projekt prodražily, navíc se taková výsadba dováží z jižních zemí a není přizpůsobená našim podmínkám,“ vysvětlil Souček.Mladé stromy by měly být chráněné proti poškození kovovými tubusy a mřížemi. Nová výsadba i s ochrannými opatřeními by podle Součka měla stát kolem pěti milionů korun.

Laická veřejnost však nese vykácení ulice těžce. „Neumím si představit, že místo stromů, které dávají stín, budou v ulici růst jen tenké hůlky v dlažbě,“ řekla jedna z účastnic veřejného projednávání sadových úprav Skálovky 17. června v turnovském divadle. Na besedu s odborníky a zástupci radnice přišlo pouhých třicet lidí.