Proto je v tomto místě instalována přenosná odchytová bariéra, která obojživelníky zadrží a neumožní jim vstoupit na vozovku, kde by hynuli pod koly aut. Tento systém má odchytové nádoby, do kterých obojživelníci padají. Na bariéru dojíždí každý den obsluha, která minimálně jedenkrát denně odchytové nádoby vybírá a odlovené živočichy přenáší na druhou stranu komunikace, ve směru jejich tahu.

Bariéra v délce cca 1300 metrů je instalována po obou stranách komunikace, aby zachytila jarní migraci z hibernačního stanoviště, ale i zpětný tah spářených jedinců. Po nezbytně nutné době bude bariéra demontována a terén upraven.

O tom, že bariéra má svůj význam, svědčí čísla zachráněných obojživelníků v loňském roce. Z chráněných silně ohrožených druhů to byl jeden čolek velký, který dorůstá až 18 cm, deset blatnic skvrnitých (Červený Kostelec je jediné místo výskytu tohoto obojživelníka na Náchodsku), cca 150 čolků horských, 160 čolků obecných, 20 skokanů zelených, pět ještěrek živorodých a pět ještěrek obecných. Z chráněných ohrožených druhů živočichů to bylo 450 ropuch obecných a 150 skokanů hnědých.

Oldřich Nermuť