Pokud je na vině – kromě vaší nepozornosti – také sněhem či ledem pokrytý chodník, můžete se obrátit na město či obec. Odpovědnost za stav chodníků totiž už díky novele zákona nemá majitel přilehlého domu. Obce a města v Libereckém kraji však letos zatím příliš stížností neřešily.

„Od té doby, co novela platí, jsme zatím řešili pouze jednu škodní událost. Šlo o zlomeninu ruky po pádu na chodníku. Pro takové případy jsme samozřejmě pojištěni,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Ve městě má sedmnáct kilometrů chodníků, které se pravidelně udržují.
Žádosti spíše ojedinělé

I v dalších městech se o náhradu škody žádá spíše ojediněle. V jiných českých regionech přitom města evidují desítky žádostí. „Ne, nic takového jsem letošní zimu neřešil. Žádná stížnost. Zima není jednoduchá, ale zvládáme to,“ podotýká Jiří Miler, starosta Českého Dubu.

Samospráva zde vlastní převážnou část chodníků, přesto podle Milera ve městě funguje dobrá spolupráce s podnikateli a živnostníky. „Přestože je nový zákon, tak lidé nemají problém si před svým obchodem uklidit,“ pochvaluje si Miler, který nepamatuje, že by ve městě někdo někdy žádal odškodné za úraz na chodníku.

Nic takového nezaznamenali ani v největších krajských městech, Liberci a Jablonci nad Nisou. Liberecký magistrát přitom v loňském roce uznal nároky na odškodné za úrazy téměř 20 lidem. Město v takových případech chrání pojistka.

Na Městský úřad v Jablonci nad Nisou letos přišla žena, na kterou spadl rampouch. „Zřítil se ale z domu soukromého majitele, tak za nehodu neneseme odpovědnost. V minulých letech jsme řešili ročně jenom několik žádostí o náhradu škody za zranění na městských chodnících,“ podotkla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.