Dozajista nezvyklá kompozice čekala návštěvníky dvoudenní prezentační akce, která se odehrála v prostotách továrny Mastných v ulici Antala Staška. Mezi textilními stroji a industriálním nábytkem byly naaranžovány dorty z dílny místních cukrářů. Dotek sladkého s kovem vznikl díky spolupráci zdejší střední školy s 5DAteliérem, který vlastní bývalou textilní továrnu Mastných.

„Jedná se o spolupráci sousedů, kteří historicky měli něco společného. Na druhé straně je to naprostá inovace. Dvacet ročníků v naší škole, kde jsme prezentovali práce našich studentů a představovali studijní obory už stačilo. Rozhodli jsme se, že prezentace bude každý rok jiná. Letošní přehlídka je vázána k historickým kořenům školy, která byla součástí bývalé továrny Mastných," vysvětluje k neobvyklému propojení Lubomír Charousek, ředitel střední školy.

Pavel Doležal, předseda Spolku pro záchranu továrny Mastných a jednatel firmy 5D Ateliér přiznává, že mu učaroval genius loci – kouzlo, které z továrny vyzařuje. A také veličina prostoru, kde může realizovat své další sny.

„Uvědomuji si pracovní disciplínu a myšlení tehdejších majitelů i dělníků a chtěl bych se pokusit zachovat stavbu a okolí v co nejvěrnějším stavu z doby její slávy," říká muž, jenž intenzivně pracuje na oživení fabriky z roku 1854, která se zabývala tkaním, výrobou člunků, sloužila jako silo a stala se zázemím pro výrobu dřevěných penálů.

Návštěvníci mohli využít možnosti komentované prohlídky objektu se studenty oboru cestovního ruchu, kteří je seznámili s historií továrny a rodu Mastných, zhlédli sbírku kovovýrobních strojů, industriální nábytek i retro styl. K vidění byla ojedinělá sbírka historických motocyklů a bicyklů značky Raleigh společně s ukázkami cukrářského řemesla, kuchařských a číšnických činností. „Návštěvnost předčila očekávání," hodnotí akci ředitel Charousek.