Rok se sejde s dalším rychleji, než bychom čekali. Jsou události, které v určitých jeho částech mají pevné místo. Prostě stálice. Mezi ně patří i zimní závod psích spřežení La Grande Odyssée, které se chystá v Alpách.

Špatné podmínky zneklidňují

Extrémní evropské klání, kterého se z trutnovského regionu vždy účastní česká špička, je skutečně za dveřmi. „Odjíždím se psy desátého ledna, takže se snažíme ještě trochu trénovat. Ale letos je to opravdu hodně zlé. Tak špatné podmínky snad ještě nebyly," poznamenal včera pro Deník musher z Vlčic Radek Havrda.

Dlouholetý účastník La Grande Odysee a vítěz klání například z let 2007, 2009 a 2012 loni dojel na čtvrtém místě.

Loňský vítěz zůstává letos doma

Umístil se za Slovákem Martinem Gondou a Francouzem Jeanem Philipe Pontierem, když na stupni nejvyšším stanul po absolvovaných devíti etapách krajan Jiří Vondrák z Rudníku. „Jirka letos nejede, hrozně mě to mrzí. Onemocněli mu psi ve smečce nějakou nepříjemnou infekcí, kterou velmi obtížně s veterinářem řeší. Je mi ho líto. Když člověk investuje obrovské úsilí a nepochybně i finance, tak je neúčast na Odyssee pro každého hroznou představou," konstatoval vlčický musher.

„Z toho, co nás čeká, opravdu nemám moc radost. Sleduji vývoj počasí ve Francii a je to tam stejně špatné jako tady. Dole, kde se jezdí, není skoro vůbec sníh. Člověk nechce závod vzdát, ale myslím, že pojedeme především tak, abychom se vrátili v pořádku domů. Takže tak trochu na jistotu, ambice musí v takovém případě jít prostě stranou," svěřil pocity Radek Havrda.

A jaký tým jeho čtrnáct psů doprovodí? „Poprvé nejede Luboš Seidl, studuje vysokou školu, takže by časově účast na závodu nezvládl. Zatím stoprocentně vím jen o Petru Elsterovi. Je zkušený, na alpském závodě loni doprovázel jako pomocník Miloslava Mikoláška. Umí dobře namazat lyže, má zkušenosti se skijöringem. Myslím, že jsem zvolil dobře," dodal Radek Havrda. Čtrnáct psů povede lídr, kterým je letos Roxie. „Já jsem prostě na feny zaměřený. Nejlépe poslouchá a celkově je hodně schopná. Samozřejmě není jediným lídrem spřežení. To by ve všech etapách na devíti stech kilometrech nevydržela. Musím je střídat, takže jich mám šest," vypočítal Radek Havrda.

I když tým vyráží na cestu 10. ledna, už o den později se musí v Alpách zúčastnit nočního prologu. Na startovní listině jsou ještě dva Češi – Martin Bílý a Aleš Picl. A jedou i dva Slováci. Miloš Gonda, který ovšem nyní žije 200 kilometrů za polárním kruhem, a Branislav Spišák.