„Kde není zákaz, tam můžu.“ Rozšířenou fámou často argumentují motorkáři, kteří netuší, že si z lesů mohou odnést i tučné pokuty.

„S podobnými lesními piráty se setkávají majitelé lesů a policisté v celé republice. „Problémy s neukázněnými motocyklisty mají lidé v různých oblastech. Někde jsou to motocykly jezdící příliš rychle po hlavních komunikacích, jako např. Železnobrodsko, někde motocyklisté jezdící po lesích,“ předeslala Ludmila Knopová, policejní mluvčí.

Příkladem za všechny je okolí zámku Sychrov. „Nejsem sám, kdo bezmocně musí přihlížet řádění řidičů terénních motocyklů a čtyřkolek. V okolí zámku Sychrov je několik lesních porostů, kde opakovanými nájezdy těchto vozidel dochází k destrukci půdy a ničení kořenů stromů. A to nemluvě o tom, že lesní zvěř zděšeně prchá do hlubin lesů, kde hledá úkryt před dravými stroji,“ posteskl si lesník Pavel Bradáč.

Na kolemjdoucí najíždí

A jak na ně? Dopadnout „lesní vyhledávače adrenalinu“ na místě činu je většinou i nad síly policie. „Problém je v tom, že motocykl velmi rychle přijede, stejně jako velmi rychle odjede. Zjistit registrační značku pro určení provinilého řidiče je většinou další velký problém,“ dodala tisková mluvčí policie, Ludmila Knopová.

Ani „chycení za ruku“ však nemusí nic znamenat. Se svým zážitkem z posledních dní se opět svěřuje Pavel Bradáč. „Není ojedinělý případ, kdy řidiči těchto vozidel projížděli lesem a pokud se někdo chtěl pokusit je zastavit a vysvětlit jim, že porušují několik zákonů, na něho najížděli. Nedávno jsem mluvil s jedním člověkem, kterému se podařilo skupinu motorkářů zastavit a zkusil jim vysvětlit, že ničí přírodu. Jejich mluvčí na něho křikl: „Chceš přes hubu? Máš hezkou chalupu, dobře by hořela.“ Jelikož nesundají přilbu a SPZ nemají, není možné řidiče identifikovat.“

Motorkáři si přitom neuvědomují, že jejich dopadení nemusí skončit jen domluvou. Za nepovolený vjezd do lesa si mohou odnést pokutu od pěti do sto tisíc. Projížďka lesem se tak může nečekaně prodražit.