Dostala jsem od zaměstnavatele tříměsíční odstupné. Mám přitom ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti od chvíle, kdy jsem byla propuštna?
Vše záleží od termínu evidence na Úřadu práce v Trutnově. Nárok máte.

Dobrý den. Když mám dvacet tisíc korun hrubého, kolik bych bral podporu v nezaměstnanosti, kdybych přišel o práci?
Vše záleží na vašem čistém výdělku (odvody - slevy na daních a podobně). Pro všechny platí stejná pravidla dle zákona o zaměstnanosti. První dva měsíce se podpora vyplácí ve výši 65 procent, další dva 50 procent a poslední měsíc 45 procent.

Kolik procent z klientů pracáku byste sám tipoval na flákače, kteří nechtějí dělat?
Tato skupina je konstantní a nemění se ani v současné ekonomické situaci. Na třicet procent našich klientů platí váš tip. Jedná se o dlouhodobě evidované uchazeče o zaměstnání.

Vím, že přijdu o práci, už nám to řekli. Jsem v dělnické profesi, seřizovač strojů. Jakou rekvalifikaci byste mi mohli na úřadu nabídnout, abych nemusel pak jen sedět doma na podpoře?
Nejprve bych chtěl poděkovat za vaši aktivitu a zároveň vás odkážu na naše oddělení projektů, poradenství a rekvalifikace. Tam vám nabídnou aktuální možnosti. Ve vašem případě by mohlo jít o rozšíření vaší kvalifikace seřizovače, například o CNC, pokud ji nemáte, případně další.

Dobrý den. Slyšel jsem, že některé firmy chtějí na Trutnovsku rozšiřovat kapacitu míst. Je to pravda? Kterých oborů se to týká?
Ano, tuto informaci můžu potvrdit. Týká se společnosti Brose, která plánuje v průmyslové zóně Krkonošská postavit novou továrnu - komponenty pro automobilový průmysl. Další společností je Grund resort - výstavba nového hotelu v Mladých Bukách - týká se tedy oborů kuchař, číšník, recepční, pokojská.

Co byste poradil středoškolákům, kteří právě skládají maturitní zkoušky? Mají šanci najít si práci? Nebo je Trutnovsko zahlceno?
V současné době jsme vyhlásili na úřadu práce výběrová řízení na tři pracovní pozice - na projekty z evropských peněz. Pokud budete mít zájem, rádi vás přivítáme na těchto výběrových řízeních. Pro absolventy máme připraven program Praxe ve státní správě. V současné době máme na úřadu práce dvě absolventky a na okresní správě sociálního zabezpečení také dvě. Takže šance, i když omezená, najít si práci, je.

Je to klišé, nebo to opravdu funguje tak, že kdo chce, tak si práci najde?
Formulaci bych s vaším dovolením opravil. Kdo je aktivní při hledání práce, případně se rekvalifikuje, zvyšuje svoje šance na uplatnění na trhu práce.

Slyšela jsem, že vznikají nějaké nové projekty pro nezaměstnané. Že by třeba mohli studovat. Můžete to nějak přiblížit?
Máme dva projekty, Školení je šance a individuální projekt Vzdělávejte se, který je určen pro lidi ohožené nezaměstnaností, pro které v současné době nemá zaměstnavatel práci. Úřad práce v Trutnově již eviduje zájem tří firem (Kasper Kovo, B.D.H. a Strojtex), které pro zaměstnance využijí finanční zdroje ze státního rozpočtu a zajistí jim zvýšení kvalifikace.

Projevuje se tady v regionu ekonomická krize na nezaměstnanosti? Jaký vývoj odhadujete, pokud to jde, do konce roku?
Míra nezaměstnanosti na Trutnovsku kopíruje takřka přesně míru nezaměstnanosti v celé ČR. Vývoj bude s největší pravděpodobností s určitým zpožděním stejný, jako v celé západní Evropě. Stále máme v Česku podle mezinárodního srovnání zpracovaného Eurostatem čtvrtou nejnižší nezaměstnanost - k 31.3.2009 5,1% v rámci Evropy. Nejmenší má Nizozemsko 3,1%, druhé je Rakousko 4,9%. Slovinsko je na stejné úrovni jako my. Jakýkoliv reálný odhad vývoje je věštění z křišťálové koule