„Hodně turistů se nás na to ptá, online prodej řešíme. Doba si to žádá, chceme, aby lidé měli možnost koupit si jízdenku doma, jak je dnes běžné,“ potvrdila Deníku starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková.

V květnu a září zaznamenala lanovka na nejvyšší českou horu rekordní čísla, pomohl tomu návrat polských a německých turistů. Hodně vyhledávaná je i v říjnu. Podzimní odstávka provozu začne v pondělí 6. listopadu a potrvá do pátku 15. prosince, o víkendech a ve svátek 17. listopadu by ale měla lanovka jezdit. Aktuální rozdíl ceny v hlavní sezoně (červenec-srpen) a vedlejší (září-červen) tvoří 160 Kč. Další úpravy cen vedení akciové společnosti, kterou stoprocentně vlastní město Pec pod Sněžkou, momentálně neplánuje.

Zástupci Lanové dráhy Sněžka a města Pec pod Sněžkou slavnostně předali výtěžek z jízdného dětskému hospici Dům pro Julii.
Skvělá podpora nevyléčitelně nemocným dětem. Z lanovky na Sněžku jde půl milionu

Vůbec poprvé v životě se svezla lanovkou Václava Navrátilová z Břestu u Kroměříže, která pobývá s manželem v Janských Lázních. „Právě jsem si splnila bobříka odvahy, mám totiž hrůzu z lanovek,“ oddechla si po návratu do Pece pod Sněžkou. „Ceny jsou úměrné, horší by to bylo, kdybychom byli celá rodina s dětmi, to by vyšlo draho. Každý rok jezdíme do lázní, letos jsme v Janských Lázních. V Krkonoších podnikáme výlety. Nadchnul nás Trutnov, má krásné náměstí s podloubím,“ vyzdvihla turistický zážitek. Do Krkonoš se vrací také němečtí senioři. Patří mezi ně Doris Dingira z Mnichova. „Přijela jsme s dcerou a vnučkou, ubytované jsme ve Špindlerově Mlýně. Krkonoše jsou pěkné, ceny přijatelné,“ sdělila.

Vedení lanové dráhy v Peci pod Sněžkou se zabývá především technickým nastavením internetového prodeje jízdenek. Často se totiž stává, že horní úsek z Růžové hory na Sněžku je mimo provoz kvůli silnému větru. Lanová dráha Sněžka může být v provozu pouze do rychlosti větru 60 km/hod. Například v roce 2020 byl pro silný vítr zastaven provoz lanovky na úseku Růžová hora - Sněžka 121 dní.

„Naše lanovka je specifická tím, že má dva úseky. Horní úsek bývá často mimo provoz. Stává se, že v některých měsících i deset dní v řadě. I proto musí být systém prodeje online systém nastavený tak, aby tyto situace bylo možné řešit především ke spokojenosti zákazníků,“ uvedl náčelník Lanové dráhy Sněžka Jiří Špetla.

„Doba, kdy si lidé budou moct kupovat jízdenky online i na lanovku na Sněžku, se opravdu blíží. Lidé se na to ptají čím dál více. Oslovili jsme dodavatele online shopů, bude to také znamenat pořízení hardwaru, turniketů ve všech třech stanicích a automatických pokladen. Pracujeme na tom, prověřujeme možnosti,“ dodal Špetla.

SkiResort už nasadil i umělou inteligenci

Realitu, že online prodej je výrazný trend současnosti, poznává SkiResort Černá hora - Pec, který provozuje lanové dráhy na Černou horu, Portášky a Hnědý vrch. „Online jízdenky a skipasy bereme jako segment, který se neustále rozšiřuje. Standardem jsou jízdenky do mobilu na lanovky nebo bobovou dráhu. Rozšiřujeme síť sKiosků, tedy výdejních automatů, ale taky automatických pokladen, kde si můžete vyzvednou i koupit jízdenku nebo skipas kdykoliv. Fungují non stop, navíc ve všech potřebných jazycích,“ řekl Jakub Janda, ředitel SkiResortu Černá hora - Pec. Podle Jandy SkiResort prodává více než polovinu skipasů online.

Jakub Janda, ředitel SkiResortu Černá hora - Pec.
Zatím nemůžeme stavbu nové lanovky v Peci spustit, říká šéf lyžařského střediska

„Zákazníci nejčastěji nakupují pozdě večer, nebo velmi brzo ráno. Zajistit jim pro tyto časy podporu v podobě zaměstnanců zákaznické podpory, by bylo velmi náročné. I proto využíváme umělou inteligenci, která nám s vyřešením některých zákaznických dotazů pomáhá. Navíc téměř 70 % zákazníků pro nákup využívá mobilní telefon jako platformu. I tomu se musí zásadně přizpůsobit nákupní cesta, která musí být jednoduchá a rychlá. Tak, aby i ten, kdo se cestou v autě teprve rozhodne, že jede lyžovat k nám, měl skipas na své čipovce dřív, než přijede na parkoviště,“ popsal ředitel SkiResortu situaci s využíváním internetového prodeje.

Odstávka potrvá více než měsíc

Od pondělí 6. listopadu začne na Lanové dráze Sněžka podzimní odstávka, při které bude lanovka mimo provoz během pracovních dnů. Potrvá do 15. prosince. „Lanovka je v provozu deset let, proto je nutné provádět detailnější kontroly podpěr na trase lanové dráhy. Už loni jsme začali kontrolovat čepy všech kladek a vahadel. Letos nás čekají další tři podpěry. Do dvou let bychom měli mít zkontrolovaný spodní úsek na Růžovou horu,“ vysvětlil náčelník, na co se pracovníci lanovky zaměří během odstávky. V praxi to bude znamenat sundat všechny baterie z vysokých podpěr dolů, rozebrat je, vyndat čepy, prosvítit je a zkontrolovat, jestli nejsou poškozené.

Lanová dráha Sněžka bude mít od 1. září nižší ceny než během letních prázdnin.
Za sedm stovek už ne. Lanovka na Sněžku bude mít od září nižší ceny

Ačkoliv návštěvnost během letních prázdnin poklesla oproti loňskému roku o 9 procent, počet 89 934 přepravených osob je velice dobrým číslem. Celoročně si naopak Lanová dráha Sněžka polepšila, od ledna do září se jí svezlo už přes 230 tisíc lidí, což představuje nejlepší výkon za poslední tři roky.

Rekordní květen a září

„Jsme spokojení, čísla návštěvnosti se vrátila do předcovidových let. Letní sezona se sice až tak nevydařila kvůli počasí, vše vynahradila druhá polovina srpna. Úžasné bylo září, kdy jsme přepravili o 5 tisíc lidí více než v rekordním roce 2018, stejně tak jsme zaznamenali rekordní čísla v květnu. Už teď máme o 14 procent vyšší návštěvnost než loni,“ konstatoval náčelník lanovky.

NÁVŠTĚVNOST LANOVÉ DRÁHY SNĚŽKA

2018: 325 336
2019: 311 948
2020: 230 842
2021: 202 025
2022: 246 885

„Návštěvnost ovlivňuje hlavně počasí, které se v polovině prázdnin zhoršilo. Počasí a povětrnostní podmínky byly letos o něco horší. V porovnání s předchozím rokem jsme provoz horního úseku lanovky museli z bezpečnostních důvodů zkrátit o zhruba 6 dní. Přesto jsme prodali během letních prázdnin 89 934 jízdenek,“ konstatoval Jiří Špetla.

Lanovka má regulovanou přepravní kapacitu 250 osob za hodinu. „Je to stejná kapacita již od roku 1949, kdy byla postavena stará lanovka. Letos jsme přepravili přes 2000 osob jen jeden den v roce, a to při Svatovavřinecké pouti na Sněžku. Pokud je podle hodnot Správy KRNAP na Sněžce v létě denně i 10 000 osob, počet cestujících přepravených naší lanovou dráhou představuje zhruba jednu pětinu z celkového počtu návštěvníků naší nejvyšší hory,“ řekl Špetla.

Lanová dráha Sněžka zvýšila od 1. července letošního roku ceny jízdného na prázdninové měsíce o deset procent. Cesta z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu a zpět stála v červenci a srpnu 680 Kč, o 60 korun více než v loňském roce. Jízda do mezistanice na Růžové hoře a zpět vyšla na 480 Kč. Od 1. září do 30. června platí nižší cena zpáteční jízdenky na Sněžku 520 Kč, na Růžovou horu 370 Kč. Další úpravy cen zatím vedení akciové společnosti, kterou vlastní město Pec pod Sněžkou neplánuje.