Obtěžují sestřičky, perou se s lékaři, vyspí se na nemocničním lůžku zadarmo, a ještě je často znečistí. Pokud se v noci vzbudí, chtějí si dát cigáro a dožadují se tekutin. Takovou paseku dělají v liberecké krajské nemocnici opilci, jichž sem vozí, posbírané z ulic, i několik za noc zdejší strážníci.

Poté, co před několika lety zrušil kraj záchytnou stanici, se s mnohdy agresivními alkoholiky srovnávají zdravotníci na ambulancích a psychiatrii, kterých je ovšem potřeba jinde, u normálních pacientů. Proto Krajská nemocnice Liberec chystá zhruba do půl roku obnovit protialkoholní záchytné zařízení.

Komůrka pro opilce by měla vzniknout v přístavku psychiatrického oddělení. Vedení nemocnice se ale musí ještě dohodnout s Libereckým krajem a městem Liberec, zda budou záchytku dotovat.

„Nejsme tady od toho, abychom pacifikovali agresivní opilce. Peníze potřebujeme na léčení našich pacientů, nikoliv na to, aby opilci u nás střízlivěli,“ podotkl lékařský ředitel Jan Mečl. „Záchytka v Liberci chybí, je to dlouhodobý problém,“ dodal.

Jak upozornil generální ředitel nemocnice Jiří Veselka, na nutnosti zřídit záchytku se shodlo i představenstvo. „Poněkud velkorysý projekt na vybudování nové stanice pro alkoholiky zde vznikl už v minulosti. My se jej teď snažíme co nejvíc minimalizovat. Už jsme současně začali jednat jak s krajem, tak i s městy Liberec a Jablonec nad Nisou o financování záchytky,“ řekl Jiří Veselka. „Chápeme, že všichni zápasí s nedostatkem peněz. Ale nemocnice záchytku dotovat ze svého nemůže,“ doplnil.

Podle Jiřího Veselky nevyváží příspěvek od Libereckého kraje všechny náklady, které nemocnice s opilci má. „Čekáme, co nám kraj a města dají. Když opilého člověka přivezou strážníci s rozbitou hlavou, my mu ji sešijeme, ale to je tak všechno. Často je opilec v takovém stavu, že jej po ošetření na ulici pustit nemůžeme. Dáme jej na lůžko,“ poznamenal ekonomický ředitel Jiří Kittner.

Pro osm opilců

Nová záchytná stanice by měla pojmout šest až osm opilců najednou. Buď bude fungovat non stop, anebo jenom v noci. „Denně u nás končí minimálně jeden opilec, když je Josefa nebo se přiblíží jiný oblíbený svátek, pak jejich počet naroste,“ upřesnil Jan Mečl. Jiří Kittner doplnil, že často v nemocnici z řad opilců končí stále stejné tváře. „U těch se nedá předpokládat, že by někdy za lůžko v nemocnici zaplatili,“ upozornil.

V Libereckém kraji působila záchytka do konce roku 2000. Patřila pod město Liberec, které na ztrátové zařízení doplácelo kolem dvou milionů korun ročně. Klienti z Liberce platili za noc 1 500 korun, mimoliberečtí o 700 korun více. Od 1. ledna 2001 přešla povinnost postarat se o opilce na kraje. Liberecký kraj neměl ale na provoz peníze, proto záchytku zavřel.

„Shodli jsme se s vedením Jablonce nad Nisou, že záchytku potřebují obě města. Nedávno jsme v Liberci dělali sčítání bezdomovců a jejich počet narostl z deseti na šedesát. Přitom zrovna oni často na záchytce končí,“ řekla primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD). „V Liberci bývala záchytka velice ztrátová, ale nemůžeme toto břímě nechat na nemocnici, která nemá ani k ošetřování opilců vyškolený personál. Věřím, že se nám podaří naši myšlenku dovést do konce. My, obě obce, jsme připravené na chod záchytky samozřejmě přispívat,“ doplnila primátorka.

Zuzana Minstrová