Podmínkou dalšího provozu Babičky, parní lokomotivy 310.0134, která loni brázdila Český ráj každou druhou prázdninovou sobotu, byla oprava trubek v jejím kotli. Nadšenci z Klubu přátel železnic Českého ráje proto nabídli na portálu Hithit třeba den s topičem či vypravení samostatného vlaku, aby tak získali chybějící jednu třetinu obnosu potřebného k rekonstrukci kotle.

„Zájem o unikátní zážitky s parní lokomotivou předčil naše očekávání, vybrali jsme 237 494 korun,“ potvrzuje místopředseda klubu Alexander Stamenov. Díky podpoře veřejnosti mohli v červnu opravit všechny poškozené části lokomotivy a v srpnu Babička úspěšně zvládla zkušební jízdu. Pokochat se pohledem na Český ráj z jejích vagónů bude možné právě dnes.

PARNÍ VLAK DOPLNILA MOTOROVÁ LOKOMOTIVA

V době nepřítomnosti Babičky vozila cestující její mladší sestra, prvorepubliková lokomotiva 423.0145 vypůjčená z Jaroměře. Letos poprvé vyjížděly historické speciály každou prázdninovou sobotu – střídala se lokomotiva parní s nově zprovozněnou lokomotivou motorovou T334.0866, takzvanou Rosničkou. Na tu ještě navazovaly historické autobusy, které cestující vzaly na okružní jízdu po Turnově, na Trosky a Kozákov. Stejně by to mělo být i příští rok.

„Historické vlaky do Českého ráje určitě patří, železnice má spoustu fandů,“ libuje si cestující Marek Valšík.

Do budoucna Klub počítá s přidáním vagonu pro jízdní kola a vozu s občerstvením. „Chtěli bychom, aby se výpravy historických vlaků dostaly do povědomí veřejnosti, aby byly pevnou součástí jízdního řádu,“ vysvětluje Stamenov. Zároveň Klub plánuje dokoupení starších dřevěných vagonů, které lépe vykreslí atmosféru nostalgické krasojízdy.

PREMIÉROVÝ ZÁVĚR LETOŠNÍHO LÉTA

Při sobotním rozloučení s nostalgickými jízdami se parní Babička předvede v plné parádě. „Roztápět ji budeme už od pátečního večera,“ říká strojvedoucí Hynek Posselt. V jejím závěsu by se měl poprvé objevit i dřevěný vagon, který se nadšencům z Klubu podařilo sehnat a zprovoznit.

Své brány navíc naposledy otevře i turnovské depo, kde se návštěvníci budou moci svézt na úzkorozchodné železnici, prohlédnout si dopravní kancelář výpravčího a modelové kolejiště, vyzkoušet si simulátor strojvedoucího a prohlédnout si výstavu lokomotiv a historických nákladních vagonů.

Parní lokomotiva 310.0134 z roku 1913 vyrazí letos ještě na Andělské jízdy, a to 1.-3. prosince. Vagony bude obcházet Mikuláš a čert.

Jana Kepková