Všechna auta mířící z Trutnova k horám budou opět jezdit přes Horní Staré Město. Respektive obydlenou část. Místní tak mají zase o ruch postaráno. Proč zase? Oprava mostů, kvůli které uzavírka vzniká, pokračuje třetím rokem po sobě.

Změny předností

Kdo tu bydlí, nadšený není. „Provoz výrazně stoupne, v pátek odpoledne ani nejde přejít silnici. Vznikají také zmatky na dvou křižovatkách, kde se mění přednosti v jízdě. Zejména na Vlčické bývá hodně kolizních situací," říká Pavel Minařík, který má dům přímo u objízdné silnice. Na druhou stranu si je vědom, že rekonstrukce je nutná. „Mostů je tam několik, jsou ve špatném stavu, a tak se to udělat musí. Ale jsme rádi, že je to naposledy."

Přesný termín uzavírky silnice I/14 je 14. března až 31. srpna. Pokračovat budou práce na mostu ev. č. 14-070. „Technologie rekonstrukce vyžaduje úplné uzavření a vyloučení veškeré dopravy. Nelze tedy zachovat ani částečný průjezd. Přes most neprojedou ani vozidla integrovaného záchranného systému," informovala Veronika Svobodová z trutnovského městského úřadu. Pro linkové autobusy platí stejná objízdná trasa jako pro ostatní dopravu, obsluha všech zastávek bude zachována.

I když se zvýší hlučnost a přibude prachu, někomu se nepohodlí alespoň částečně vyplatí. „Samozřejmě se větší pohyb lidí na tržbách projeví. Nejlepší to bylo první rok. Pracovali tady Slováci a ti tu byli neustále. Pak došlo ke změně firmy a vloni to už nebylo ono. Ale i tak je to znát," je částečně spokojená Naděžda Vašíčková, která tu má malý obchod s potravinami. Ale i jí, zejména v létě, hluk i prach vadí. Ne všichni podnikatelé jsou na tom stejně. „Tady se to moc neprojevuje. Možná malinko, ale určitě nic výjimečného. První rok to šlo, teď je to jen horší a horší. Lidé šetří a místo oběda si radši koupí rohlík," říká spolumajitel známé restaurace U Kousala Pavel Kubovič.

Děti do školky

Uzavření mostů na hlavním tahu směr Krkonoše způsobuje velký problém mateřské škole, která sídlí nedaleko křižovatky Vlčická a Horská, nejrušnějšího místa objížďky.

„Výrazně přibude osobních aut, k tomu autobusy, kamiony a do toho od půl sedmé do osmi rodiče s dětmi. Máme jich tu 168 a většinu přivážejí auty. Maminky nejen že nemají kde parkovat, ale nemohou se ani otočit. Opravdu hodně nám to komplikuje život," říká vedoucí mateřinky Radomíra Viková. Odpoledne pak nastává stejná situace, když se rodiče pro děti vracejí. „A když jdeme třeba do divadla, nemůžeme ani přejít silnici. Stojíme dobu, než nám někdo zastaví, abychom se dostali na autobusovou zastávku," dodává.

Radost z objížďky v Horním Starém Městě nemají ani ti, kteří tudy do Trutnova jezdí. „S tím, že cesta potrvá déle, prostě musím počítat. Nepříjemné jsou ale neustálé změny na křižovatkách, kde se mění hlavní silnice. Mnoho lidí jezdí po paměti a dochází k nebezpečným situacím," říká Petra Pajskrová ze Žacléře.