A to platilo i v případě, pokud šlo o pohodlí a hygienu vojáků.

„Tady jsou toalety. Už v roce 1938 byly splachovací, což bylo na tehdejší dobu, zejména v takovém bunkru, docela luxusní zařízení,“ říká místopředseda Klubu vojenské historie Náchod Pavel Topka.

A užaslé diváky přivádí v údiv i další informací. „Dole je původní čistička odpadních vod. Zajistila aby se neucpalo odpadní potrubí a záchody mohly být užívány po celou dobu pobytu v bunkru. Vedle je umývárna a nádrže s vodou,“ dodal.

Podle Topky byl bunkr v září 1938 kompletně dokončen a připraven k obraně. Na základě Mnichovské dohody ho však museli vojáci opustit. Německá okupační armáda z něj pak vytrhala střílny a zcela jej zdevastovala. Později se z něj stal už jen kryt civilní obrany.

Galerie plná vojenských unikátů

Pěchotní srub byl postaven pro posádku tří desítek vojáků. Byly v něm protitankové kanóny i pozorovatelny vybavené kulometem. Dnes slouží jako galerie, schopná mluvit o lidech i vojenské historii. „Je tady kompletní vývojová řada lehkých kulometů ze Zbrojovky Brno, používaných také tehdejší československou armádou,“ říká Michal Soukup z KVH Náchod.

„Tady vidíte kulomet vzor 37 stejného výrobce, který se mohl použít i k protiletadlové obraně. Jde o jeden z nejlepších kulometů tehdejší doby. Vystavujeme tu i kulomet, který dodnes slouží v britské armádě. Konstrukce je však opět dílem brněnské zbrojovky,“ zdůrazňuje.
U všech zbraní je i kompletní příslušenství. „Některé zbraně, které tu vidíte, existují už jen v malém počtu. Jejich unikátnost spočívá už jen v tom, že je tady máme. Pohromadě, jako u nás, je asi nikde jinde nenajdete,“ dodal Soukup.

V části expozice je i místo, kde jsou životopisy vojenských osobností z Náchodska. Zmapovány jsou i boje, které se po skončení války, odehrály u běloveské celnice. „Máme tu i pohled na historii armády, od legií přes první republiku až po druhou světovou válku. Tady jsou uniformy rakousko-uherských vojáků, kteří později bojovali v řadách československých legií. A tady ty, které připomínají ruské a francouzské legionáře,“ ukazuje Pavel Topka.

Příběh neposlušného Němce

Němci žijící v českém pohraničí bývali postrachem pro české občany. Mezi nimi se však našli i ti, kteří byli proti fašismu. A také na to dopláceli.

„Ukazujeme osobní věci Františka Bösmüllera, který byl sudetským Němcem. S Hitlerem ale nesouhlasil,“ zdůrazňuje Pavel Topka. „Po obsazení pohraničí musel proto před gestapem uprchnout do vnitrozemí. Pak se ale vrátil, byl dopaden a skončil v koncentračním táboře. Měl štěstí a přežil. Mnozí ale to štěstí neměli. V expozici máme oblek Františka Bösmüllera z koncentračního tábora a taky osvědčení o politické spolehlivosti, které mu, po roce čtyřicet pět, úřady vydaly,“ dodal.

Do bunkru můžou i vozíčkáři

Pěchotní srub N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi se stal vstupní branou do zajímavého pevnostního skanzenu. Ve spojení s objekty Březinka a Lom tak vzniká jedinečný komplex staveb vzájemně propojených naučnou stezkou. Pěchotní srub Voda je navíc i jediným bezbariérově přístupným muzeem svého druhu na území ČR.

Objekt se nachází v Bělovsi u supermarketu Kaufland a je výborně dosažitelný ze silnice I/33 Hradec Králové – Náchod – Polsko, která prochází ve vzdálenosti dvou set metrů od bunkru. „Objekty skanzenu jsou přístupné od 1. dubna do 31. října, a to každou sobotu. V červenci a v srpnu vítáme návštěvníky denně, od 10 do 18 hodin,“ dodal člen KVH Náchod Michal Soukup.

Jiří Máslo