Zatímco většinu roku horské ozdravovny praskají ve švech, na podzim se v posledních letech vždy vyprázdní. S pravidelným výkyvem návštěvnosti se potýká také Dětská ozdravovna Bedřichov ve Špindlerově Mlýně. „Od ledna do září jedeme bez pauzy, ale na podzim máme obsazený jeden turnus, jinak je tu pusto prázdno. Každý rok se to opakuje a nevíme, čím to je. Přitom teď je ideální doba pro pobyt v ozdravovně,“ upozorňuje ředitel bedřichovského zařízení Petr Kraus.

Především pro astmatiky a děti trpící chronickými respiračními onemocněními má v tuto dobu pobyt na čerstvém vzduchu ve vysoké nadmořské výšce blahodárný účinek. „Otázkou je, co pro to dělají pediatři. Rodiče totiž často nevědí, že možnost ozdravného pobytu pro jejich dítě tady je,“ tvrdí Kraus. Podle něj není problém na straně zdravotních pojišťoven, jejich revizní lékaři návrh pediatra v drtivé většině případů schválí. „Někdy se také setkáváme s názory, že rodiče k nám v tuto dobu nechtějí děti posílat, aby nezanedbaly školní docházku. Ani v tom ale není problém, ozdravovna má vlastní školu, kde se učí všechny hlavní předměty včetně cizích jazyků,“ doplňuje ředitel.

Pojišťovny přitom ozdravné pobyty hradí v plné výši, rodiče kromě dopravy platí šedesátikorunový regulační poplatek. V případě třítýdenního turnusu to vychází na 1200 korun na jedno dítě.

Podobná situace jako v Bedřichově je také v dalších třech zařízeních, které provozuje Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, tedy v Peci pod Sněžkou, Svatém Petru a dětské ozdravovně Království v Nemojově. I zde je během podzimu provoz minimální . „Je to i ekonomický problém, devadesát devět procent našich příjmů tvoří platby od zdravotních pojišťoven,“ dodává Kraus.