Zdevastovaná silnice, která spojuje centra měst Svobody nad Úpou a Janských Lázní, se dočká letos aspoň částečné opravy.

Z Královéhradeckého kraje přišla dobrá zpráva. Část vozovky připomínající tankodrom bude v září opravena. Jde o úsek dlouhý zhruba 1300 metrů, který z jedné strany ohraničuje nově vybudované Alzheimer centrum a na druhé straně garáže lázní.

Po mnoha letech se tak alespoň částečně vylepší přístup k léčebně Vesna. Právě k odbočce, která k léčebně přímo vede, by měl být totiž aspoň jeden úsek opraven. „Rozhodnutí předcházela několikerá jednání. I když je oprava celé této komunikace rozdělena na několik etap, jsme vděční, že se podaří prosadit rekonstrukci této potřebné části, na kterou navazuje komunikace, přivádějící klienty lázní přímo k léčebně Vesna. Hlavně proto je plánovaná oprava velmi důležitá," kvitoval starosta Janských Lázní Jiří Hradecký.

Silnici také hojně využívají vozíčkáři. V loňském roce se proti jejímu kritickému stavu strhla v regionu velká nevole.

Blýsklo se na lepší časy

Úsilí představitelů obou radnic podpořil loni svazek měst a obcí Východní Krkonoše. „Silnice je v katastrofálním stavu a je téměř nesjízdná. Jejím používáním dochází k poškozování vozidel. Dokazuje to například dopravce TAD Trutnov, který avizoval dvakrát prasklé sklo při jízdě autobusu po této komunikaci. Neadekvátní stav silnice negativně dopadá na množství návštěvníků a hostů. Ty omezuje, ale zejména ohrožuje na jejich majetku a zdraví," psal předseda Tomáš Hendrych v usnesení, které k situaci svazek vydal. Jeho představitelé tím vyzvali Královéhradecký kraj k urychlené nápravě stavu silnice III/2961. Nyní se konečně blýsklo na lepší časy.

„Hejtman Lubomír Franc sliboval v boji o zachování léčebny Vesna podporu kraje. To jsme mu také v souvislosti s žádostí o opravu silnice III/2961 připomněli. Pacienti, kteří jsou zdravotně handicapovaní, potřebují dobrý přístup k léčebně. Kraj nás tentokrát vyslyšel. Už se těším, až dojde i na opravu prvního úseku silnice, protože ani ten samozřejmě není v pořádku," prohlásil včera svobodský starosta Jiří Špetla. Konkrétně hovořil o části inkriminované silnice, která vede z hlavní křižovatky přes svobodské náměstí k Centru Alzheimer. „I na tento úsek už probíhá stavební řízení," dodal Jiří Špetla.

Radost nad verdiktem Královéhradeckého kraje projevil též ředitel státních lázní Rudolf Bubla. „Pan hejtman Lubomír Franc se při jednání s námi postavil k celé záležitosti velmi pozitivně. Starostové obou samospráv, tedy Svobody a Janských Lázní, odvedli při vyjednávání dobrou práci a je jim za to třeba poděkovat. Naši pacienti se dočkají komfortnějšího přístupu, zvláště do léčebny Vesna. A to je určitě velmi dobře," řekl včera Deníku Rudolf Bubla.