Spíše než v kanceláři by byl nejraději venku. Často jej zastihnete nejen v zimní sezoně v jednotlivých střediscích, které SKI Bižu spravuje. Když se něco nedaří, pracuje non–stop. Pod jeho vedením se areály mění rok od roku. Letos zejména Tanvaldský Špičák.

Pro letošní sezonu jste významně rozšířili Špičák. Stává se opravdu největším střediskem. Jak moc to bylo finančně náročné?
Finance jsou vždy jen jedna věc a jedna stránka. Samozřejmě dají se utrácet peníze, tak jak vidíme třeba na Javorníku, nebo se dají utrácet rozumně. Čili nás investice na Špičáku, která představuje především přeložku modré sjezdovky včetně dalších doprovodných služeb, jako jsou rozvody pro zasněžování a zvýšení počtu koncových prvků, stála řádově okolo pěti milionů korun.

Za jak dlouho předpokládáte, že by se to všechno mohlo vrátit, tím že je Špičák atraktivnější?
Tak se nedá počítat. Špičák je zatížený z minulé doby, ať je to leasing, úvěrové smlouvy osm let a více let staré. My se to snažíme co nejrychleji teď doplatit. A tohle samozřejmě padá celé do toho balíku. Neumíme z toho vypíchnout pět milionů, co nás stála modrá přeložka sjezdovky. Ale jedna věc je téměř jasná, že tyto tři roky nás teď trochu dusily. Dusila nás i Komerční banka. Ale jsou za námi a ještě v příštím roce musíme být nějakým způsobem opatrní. V roce 2012 bychom měli mít slušný prostor pro další investice.

Představte si, že čtenář není z regionu, nezná Špičák. Řekněte mu, proč by měl přijet právě tam.
No, protože Jizerky… Ale řekněme to jinak. Samozřejmě máme konkurenci v Krkonoších. Začnu Harrachovem, Rokytnicí a další. Ale v Jizerkách je sjezdových tratí méně. Teď se mi po x letech podařilo z Jizerek dostat Ještěd, protože Ještěd nikdy nejsou Jizerské hory. Trvalo mi to prakticky čtyři roky, než NOVA přestala uvádět Ještěd v Jizerských horách. Už je to sólo Ještědský hřeben, tak jak to má být.

Špičák je největším střediskem. Myslím, že dobré sjezdové tratě tam jsou. Je tam celá široká škála. Ta modrá sjezdovka je perfektní. Jsou tam tratě pro menší děti i pro ty návštěvníky, kteří se učí lyžovat, ale i pro lyžaře, který umí. Takže to jsou asi důvody, proč jet právě na Špičák.

Jedna otázka navíc. Zcela úplně z jiného ranku. Jablonec opět zasypal sníh, tady je sníh třetinu roku. Neleze vám na nervy?
Ne, já si pořád myslím, že jsme jakási společnost v poslední době dost spotřební. Vidím to a všude na to narážím. Máme tendenci vše zveličovat. Když si vzpomenu na své mládí, co napadlo sněhu, vysoké mantinely. Tak si myslím, že těch padesát sedmdesát centimetrů prašanu, který teď napadl, není žádný sníh.

Lenka Střihavková