Lenka Nekvapilová z Jičína není ve východních Čechách sama. Se stejnými potížemi se nyní potýkají desítky žen na mateřské dovolené. Ministerstvo už problémy s opožďováním výplat dávek uznalo a omluvilo se.

„Na mateřské jsem od ledna, peníze jsem dostala až březnu. Proč to trvalo tak dlouho?,“ přidala se čtenářka Deníku Kristýna P. z Trutnovska.

„S opožděným vyplácením takzvané mateřské se mohly setkat nejen samoživitelky,“ připustila Alena Fraňková, pracovnice odboru komunikace České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Matky nemají rezervy?

Dotázaní ředitelé okresních SSZ ve Východních Čechách se však shodují, že situace není nijak vyhrocená. „Navíc nevěřím tomu, že by ženy byly životně závislé na mateřské. Dítě znamenalo v každé době vydání, není to zdroj příjmu. Nevěřím, že by někdo přivedl na svět dítě a neměl finanční rezervy,“ podotkl jeden z ředitelů, který si nepřál být jmenován. „A pokud došlo ke zpoždění, matky o státní příspěvek nepřijdou. Dostaly nebo ho dostanou zpětně,“ upozorňuje.

„Od prvního ledna se změnil systém vyplácení a k problémům skutečně docházelo nebo ještě i dochází,“ vysvětluje Alena Fraňková. Padesát let ženám vyřizoval „papíry na mateřskou“ zaměstnavatel. Ten rovněž posílal peníze. Od ledna to za firmy dělá stát.
„Nyní zaměstnankyně vyplní žádost a předá ji svému zaměstnavateli. Ten ji doplní a odešle správě sociálního zabezpečení, která příspěvek na péči vyplácí,“ vysvětluje nový postup Alena Fraňková.

Tak to udělala i Lenka Nekvapilová pracující v jednom hypermarketu. Peníze jí ale nepřicházely. „Byla jsem na pobočce v Hořicích, volala jsem na ČSSZ do Jičína a do Prahy. Ať se dovolám kamkoliv, všude mi dávají jen další telefonní číslo,“ stěžuje si.

„Nezáleží na bydlišti ani na místě pracoviště. Rozhodující pro žádost je adresa mzdové účtárny, a tu by měl každý zaměstnanec znát,“ vysvětlují pracovníci ČSSZ. „Na jiných pracovištích žadatelce opravdu nemohou pomoci, než ji nasměrovat na ten správný úřad. Teprve tam lze zjistit, proč došlo k prodlení.“

Pro správné pochopení rekapitulace: Žadatelka bydlí například na Svitavsku, pracuje v Pardubicích, ale firma sídlí v Kolíně. Nesoulad ve vyplácení tedy musí ohlásit na okresní správě v Kolíně.

Chyba zaměstnavatelů

„První zpoždění může nastat u zaměstnavatele. Třeba neodeslal žádost okamžitě. Pak se v údajích třeba vyskytne nějaký formální nedostatek a příslušná správa pošle žádost zaměstnavateli k opravě nebo doplnění. Žádost může zase nějaký den či týden ležet u zaměstnavatele. Když se vrátí k nám, opět nabíhá třicetidenní termín vyřízení,“ vysvětluje možné příčiny zpoždění Alena Fraňková.

„Systém se rozbíhá. Byly problémy, to nepopíráme. Ale i pro zaměstnavatele je to novinka. Padesát let platily jiné zásady.“

Na webových stránkách ČSSZ jsou uvedeny speciální „mateřské“ telefonní linky. Bývají ale přetížené. Bezpečnější a jistější cesta k odpovědím je využít rovněž zveřejněné e-mailové adresy.

Mateřské výhody ve faktech

– Mateřská dovolená souvisí s porodem a péčí o narozené dítě a trvá 28 týdnů. Narodily-li se dvě a více dětí, trvá 37 týdnů. Nastupuje se 6 – 8 týdnů před termínem porodu po rozhodnutí gynekologa.
– Při mateřské dovolené se pobírá tzv. peněžitá pomoc v mateřství (PPM).
Ta se vypočítává jako 70 % z denního vyměřovacího základu, který je ale upraven podle výše platu (maximální PPM je 28 890 korun měsíčně).
– Od loňska nemají nárok na PPM ženy, které byly před nástupem na MD nezaměstnané. Ihned po porodu začnou dostávat rodičovský příspěvek, a to podle pomalé čtyřleté varianty (prvních 21 měsíců 7600 Kč, pak 3800 Kč).