Dvou nových nájezdových ramp a protiskluzové dlažby se dočkali žáci Základní školy speciální v Semilech. Na vybavení za 305 tisíc korun, které jim umožní bezbariérový a bezpečný pohyb po budově, přispěla Nadace ČEZ. Školu v rámci grantového řízení Oranžové schody doporučil šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek.

Bariéry jsou problém

Většina z 32 žáků semilské speciální základní školy má výrazné potíže s motorikou a vyžaduje tedy úplnou bezbariérovost budovy. Škola sice dosud disponovala vstupní nájezdovou plošinou ze dřeva, ale ta byla již delší dobu v nevyhovujícím stavu. „Díky nadačnímu příspěvku jsme mohli pořídit novou vstupní plošinu a zároveň ještě jednu, která umožňuje bezbariérový vstup i do druhého křídla naší školy, kde se nacházejí pracovní dílny," uvedla Iva Vaňátková, ředitelka semilské Základní školy speciální.

Ve vstupní hale byla zároveň původní dlažba nahrazena protiskluzovou, po níž se mohou bezpečně pohybovat i děti na vozíčku či se zhoršenou hrubou motorikou. Těm předtím nebyl přístup do některých částí budovy umožněn a v rámci školního vyučování tak musely být odděleny od ostatních. „Nutná separace některých méně mobilních žáků od ostatních neměla vůbec dobrý vliv na jejich psychiku. Díky nové rampě a protiskluzové podlaze se mohou nyní bezpečně a samostatně pohybovat úplně všechny děti v celém areálu naší školy. Bylo krásné vidět jejich úsměv, když mohly poprvé bez problému přejít do pracovních dílen ve druhé budově, do kterých se doposud samy nedostaly," dodala Iva Vaňátková.

Základní školu speciální v Semilech podpořil v žádosti o grant Oranžové schody nej-úspěšnější paralympijský cyklista světa Jiří Ježek. Ocenil zejména dlouhodobou snahu rozvíjet psychické i fyzické schopnosti všech žáků a integrovat je do běžné společnosti nehledě na míru jejich postižení.

Aktivitou do života

Škola s kapacitou 35 žáků přizpůsobuje vzdělávání dětem na míru a každý žák disponuje individuálním výukovým plánem. Pořádá pravidelné výlety za poznáním běžných společenských situací, kulturou i sportem. To velmi zaujalo jak Jiřího Ježka, tak celou Nadaci ČEZ. „Snažíme se pomáhat mladým lidem s handicapem k co nejplynulejší integraci do společnosti. Ta vede skrze aktivitu jak jich samotných, tak lidí okolo, kteří jim v cestě za tímto cílem pomáhají. Speciální škola v Semilech je skvělým příkladem a my jsme rádi, že jsme ji a její žáky mohli podpořit," sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.