Kowarský Park v těsném sousedství česko – polských hranic dlouhodobě spolupracuje se Střední školou v Lomnici nad Popelkou.

Po celý rok

V polovině listopadu Park dříve uzavíral brány. Jednotlivé miniatury se postupně stěhovaly do dílny, kde je modeláři opravovali a připravovali na novou sezónu. To už ale od roku 2010 neplatí a architektonické památky dolnoslezského regionu si zájemci mohou prohlédnout po celý rok.

„Pokud nejsou v zimě dobré podmínky na lyžování, tak hosté, kteří přijíždějí do Krkonoš, nemají moc možností, kam jít. Rozhodli jsem se proto, že Park nebudeme zavírat. Velké miniatury, mezi které patří například zámek Ksiaz nebo hrad Czocha, zůstávají na svém místě, menší kousky po opravě umístíme do haly. V adventním období přidáváme ještě vánoční dekorace. V právě uplynulém roce jsme přivítali 330 tisíc návštěvníků. Modely majáků z polského pobřeží Baltického moře si v Niechorze (nedaleko Szczecina) prohlédlo od května 90 tisíc hostů," říká majitel Parku miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech, Marian Piasecki.

Vzájemná výpomoc

Žáci Střední školy v Lomnici nad Popelkou, studijní obor cestovní ruch, už pět let provázejí během letních prázdnin české turisty. Na prezentační výstavu střední školy zapůjčil Marian Piasecki model kostelíku Wang, dubnový Miniveletrh cestovního ruchu v Lomnici nad Popelkou zpestřila miniatura jednoho z tyrolských domků. Letos poputují do Lomnice miniatury vrchlabského a jilemnického zámku.

(jt)