V prvních dnech využili parkování v novém betonovém kolosu na příjezdu do Pece až na malé výjimky téměř stoprocentně jednodenní návštěvníci. Důvod byl jednoduchý. Sjezdovky sice mohly být otevřené, ale hotely, penziony a horské boudy musí být zavřené a lidé kvůli tomu nemůžou na horách přenocovat.

Deníku to řekl Zdeněk Horák, jednatel a společník firmy O.K. Služby Praha, která se v horském středisku dlouhodobě stará o parkovací plochy. V listopadu vyhrála výběrové řízení na provozování kompletního parkovacího systému ve městě, které radnice vypsala po vybudování dopravního terminálu.

Zahájení lyžařské sezony v Peci pod Sněžkou
FOTO, VIDEO: Jak to vypadalo v Peci na sjezdovce i pod ní u baru

Za jeden den parkování v dopravním terminálu lidé zaplatí 120 Kč, vícedenní hosté s Kartou hosta 70 Kč. Je to výrazně levnější cena než na jiných místech v Peci. Jinde naopak město zvedlo cenu o sto procent, například na parkovišti Kaplička na cestě k lanové dráze na Sněžku. Pokud tam budete parkovat déle než tři hodiny, zaplatíte nyní už 240 Kč. Jedna hodina parkování tam stojí 40 Kč, 2 hodiny 80 Kč, 3 hodiny 120 Kč. Vícedenní host s platnou Kartou hosta zaplatí za den 120 Kč.

Dopravní terminál v Peci pod Sněžkou spustí provoz v pátek 18. prosince. Parkování tam bude výrazně levnější než na jiných místech v Peci.
Nejlevnější parkování v Peci bude v novém terminálu, všude jinde výrazně zdraží

"Dopravní terminál je ten nejlevnější, o polovinu než jiná parkoviště. Má to sloužit jako motivace, aby lidé více obsazovali místa v parkovacím domě. Kdo bude chtít parkovat v centru, tak si připlatí," řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

"Cena parkovného v dopravním terminálu vychází od 3 Kč po 10 Kč na hodinu, což nám přijde adekvátní v kontextu toho, jaké má město velké náklady na úklid a údržbu komunikací a parkovišť. Nemluvě o nákladech na jejich vybudování a techniku. Ve městě často člověk zaplatí o mnoho více," vysvětlil Tomášek.

V Peci pod Sněžkou je hotová stavba parkovacího domu, v provozu bude od prosince.
Pec pod Sněžkou postavila obří parkovací dům, má stavební povolení na další

Na frekventované ploše u kapličky město plánuje velké změny, auta odsune na vedlejší plochu Bystřiny, kde vyroste zastřešené parkoviště. "Cílem je uvolnit centrum od spousty zaparkovaných aut. Umístíme tam zeleň, novou pěší zónu, chodníky. Bude tam jen redukovaný počet míst na krátkodobé stání," upřesnil starosta.

Po skončení zimní sezony budou osazena všechna městská parkoviště moderními platebními automaty, kde bude možné platit za parkovné kreditní kartou a uplatnit slevu na Kartu hosta.

Stavba parkovacího domu v Peci pod Sněžkou.
FOTO: V Peci pod Sněžkou roste pětipatrový parkovací dům

Spuštění provozu obřího parkovacího domu a výrazný zásah do cen na jiných místech znamená doslova dopravní revoluci ve vyhledávaném horském středisku. "Konečně se v Peci nebude parkovat na chodníku podél silnice. Terminál výrazně navýší možnosti parkování," upozornil na hlavní přínos Zdeněk Horák, jehož firma se stará o parkování.

Terminál má sloužit v zimním období především pro vícedenní parkování, pro hosty si tam budou jezdit boudaři a dopravci. V létě naopak spíše pro jednodenní návštěvníky. Provoz v parkovacím domě je automatizovaný. Řidičům se načte při vjezdu SPZ, při odjezdu se jim po zaplacení závora sama otevře. Provoz tam monitoruje dispečer od 8 do 22 hodin.

V Peci pod Sněžkou začíná výstavba moderního dopravního terminálu s velkým parkovacím domem pro 457 aut za 167 milionů korun bez DPH.
Stavba dopravního terminálu v Peci s parkovacím domem začne vytrháním pařezů

"Vícedenní host získá výhodu, že zaparkuje v suchu a teple. Žádné odhazování sněhu, žádné překládání zavazadel ve sněhu, dešti a blátě. V terminálu je vyhřívaná čekárna a toalety, hned vedle na benzínce příjemné bistro s dobrou kávou," uvedl Alan Tomášek.