Dva parkovací domy, z nichž jeden až šestipatrový, přesunutí autobusů do dopravního terminálu, naučná stezka pro rodiny s dětmi, úprava prostoru u kapličky.

Revoluční změny má v plánu Pec pod Sněžkou. Jejich cílem je vytvoření až 800 nových parkovacích míst, které odsunou auta z frekventované ulice a silnice a vytvoří příjemnější prostor pro návštěvníky horského střediska. Náklady na všechny projekty, které chce město realizovat v průběhu dvou až tří let, se mají vyšplhat na 400 milionů korun. Méně než polovinu mají pokrýt evropské dotace. Město si může dovolit zaplatit část projektů z vlastních zdrojů.

Pec chce parkovací domy a naučnou stezku

Obrázek aut, namačkaných podél cest v krkonošském středisku, by měl během dvou až tří let zmizet.

Pec pod Sněžkou chce vybudovat parkovací dům ve Velké Úpě, velký dopravní terminál u benzínové stanice a zastřešit dvě menší parkoviště. Upravit hodlá i frekventovaný prostor u kapličky. A postaví také naučnou stezku ve formě herní krajiny pro rodiče s dětmi.

NOVÝ TERMINÁL A SPOJENÍ ELEKTROBUSY

„Chceme mít dva parkovací domy. Jeden vznikne ve Velké Úpě v lokalitě Portášky pro 350 aut, tam se má začít stavět příští rok.

Druhý bude součástí dopravního terminálu, který vznikne v prostoru parkoviště vedle čerpací stanice a má se tam vejít až 400 aut plus autobusy," prozrazuje starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Projekt terminálu počítá s pěti či šestipatrovou budovou. Na tomto místě bude končit autobusová doprava, cestujicí dále přepraví zdarma skibusy a elektrobusy, které město hodlá zavést.

U KAPLIČKY BUDE ALEJ, AUTA POD STŘECHU

Další parkovací místa přibudou zastřešením dvou menších parkovacích ploch: jedné ve Velké Úpě, která slouží jako překladiště pro boudaře, naproti hotelu Atlas, a druhé na stávajícím parkovišti vedle kapličky, které lemuje cestu na Sněžku. „Chceme uklidnit dopravu v Peci a město osvobodit od aut," prohlašuje starosta. „Nelíbí se mi, jak to vypadá u kapličky, která je kulturní památkou. Kolem ní jsou všude možně zaparkovaná auta. To není důstojné. Inspirovali jsme se i v zahraničí, kde se snaží dostat auta mimo centra a ta naopak revitalizovat," říká Tomášek. Právě v prostoru kolem kapličky dojde k dalším významným změnám. „Od kapličky směrem dolů bude nová zeleň, vytvoří se pouze 24 míst na krátkodobé parkování. Vzniknou alej a dřevěná mola, kde bude možné si odpočinout. Na jedné straně parkovací místa ubereme, ale na druhé zase přidáme do prostoru zastřešeného jednopatrového objektu mimo hlavní cestu. Obojí plánujeme vybudovat souběžně," přibližuje.

NA PORTÁŠKÁCH NEBUDE LUNAPARK, ALE STEZKA

V příštím roce se začne rodit v prostoru horní stanice lanovky na Portáškách velký projekt naučné stezky, která vznikne v otevřeném prostoru na ploše dvou až tří kilometrů. Přístupná bude zdarma.

„Bude to formát herní krajiny, má tři tématické části. Vodní svět, život v korunách stromů a život v lese týkající se jelenů, rysů či mravenců. Nechceme z toho dělat lunapark, naopak zdarma přiblížit přírodu rodinám a školním skupinám. Projekt je velmi originální, něco podobného nikde nenajdete. Otevírat by se mělo 1. června 2018," předpokládá starosta Pece pod Sněžkou.

Jan Braun