Podle starosty Tomáše Hockeho není kapacita v centru čtrnáctitisícového města dostatečná. „Hlavně přes den je problém, kde zaparkovat. Mám strach, aby nám kvůli tomu nevymřelo centrum," uvedl starosta. „Lidé jsou pohodlní. A když nemají kde parkovat, tak jezdí do nákupních center. A proto ani obchod a služby v centru nemohou vzkvétat," řekl starosta.

Na výstavbu podzemních garáží nebo parkovacího domu radnice peníze nemá, podle odhadů je potřeba kolem 50 milionů korun. Město vybralo levnější variantu a parkoviště vybuduje na pozemku, který je v sousedství Havlíčkova náměstí. Za koupi zaplatí majiteli 4,5 milionu korun, dalších čtyři až šest milionů korun vloží do úpravy plochy. „Nutná tam je přeložka sítí," řekl starosta. Parkoviště pro 54 aut chce radnice vybudovat příští nebo přespříští rok „To je kapacita Havlíčkova náměstí," připomněl starosta.

Do budoucna radnice plánuje, že Havlíčkovo náměstí opraví a počet míst k parkování sníží. „Aby to nebylo jen parkoviště, ale i náměstí pro lidi," řekl Hocke. Zatím ale není jasné, kolik bude rekonstrukce stát a kdy se uskuteční. V Turnově je 12 placených parkovišť. Na náměstí Českého ráje první hodina stojí 20 a každá další 50 korun. Za první hodinu stání na Havlíčkově náměstí se platí 10, každá další hodina stojí 20 korun. Bezplatné parkoviště je u autobusového nádraží.

(čtk, jm)