Řidiči budou přesně vědět, za jak dlouho musí prostor s automobilem opustit. První plochou, na kterou se radnice chystá závory instalovat, se má už v letošním roce stát nové parkoviště pod objektem budovaného divadla. To má mít kapacitu přes osmdesát vozů. Další závory pak přibudou na parkovištích pod městským úřadem a u studny. „Na instalaci závor si vezme město leasing, který bude splácet z provozu,“ řekl Ivan Adamec. Cílem je dostat parkování, zvláště v centru Trutnova, pod kontrolu.

„Závory samozřejmě nemůžeme mít všude, ale významně nám pomohou k tomu, aby si městská policie uvolnila ruce a zaměřila se na parkování aut zvláště kolem Krakonošova náměstí. Město chce využít parkomaty, jež po závorové úpravě už budou nepotřebné, využít právě v ulicích centra,“ řekl starosta.

V současné době jsou ve městě dvě parkovací zóny s různými sazbami. V té progresivní zaplatí řidiči za první půl hodinu stání 5 korun a za každou další půlhodinu 20 korun. Tento způsob placení město měnit nehodlá. Důležitou novinkou, která má celý systém doplnit, budou světelné informační cedule. Už na okrajích města řidičům prozradí, kde lze bez problémů zaparkovat.Na chystaný orientační systém se svítícími zelenými a červenými signalizacemi jsou už zvyklí řidiči v horských střediscícch, například ve Špindlerově Mlýně.

„Už nyní se často stává, že jsou některá naše parkoviště plná, například při pořádání větších akcí. Určitě bude dobré, když novinku zavedeme i tady,“ konstatoval Ivan Adamec. Systém je schopen monitorovat pouze parkoviště, opatřená závorami. V budoucnu by mělo takové vzniknout i v podzemí pod chystaným dopravním terminálem u autobusového nádraží. Uvažuje se též o parkovišti u pivovaru, jež si však vyžádá větší úpravy.