Na jevišti Uffa se během pětidenní přehlídky nového cirkusu vystřídali špičkoví světoví umělci. Například z maďarského Freak Fusion Cabaretu, českého Cirku La Putyka nebo australského Dummies Corp. Na stejném místě se včera předvedli i zdejší performeři.

Novým cirkusem se neživí. Většina z nich udělala první krůčky v místní umělecké škole. Od ledna trénují v nově založené novocirkusové škole Czirkidz. Jako její součást vznikla CZirkidz Dance Company, která secvičila a v neděli předvedla představení Heart.

Je o hledání cesty k sobě samému. „Pojali jsme ho s určitou nadsázkou. Odehrává se na palubě výletní lodi, která se s pasažéry vydala na oceán možností. Během bouře, která se strhne, pak záleží na každém, co řeší, co považuje za důležité, na čem mu záleží,“ vysvětlila Kátika Talavašková, spoluautorka námětu a scénáře.

Že se záměr povedl, potvrzuje aplaus, kterého se patnácti mladým umělkyním v Uffu dostalo. Kromě diváků ocenily nadšení trutnovské mládeže také odborníci. „Byla jsem překvapená, jak se holky chtěly učit, jak hodně na tom pracovaly,“ chválila Adél Zoe Malenovská, která se podílela na choreografii.

Novocirkusovou školu v Trutnově vedou Australané, kteří jsou považováni v práci s mládeží za nejlepší na světě. „Nikdy předtím jsem nepracovala s dětmi z jiné země. České děti jsou parádní, pozorně sledují a rozumí řeči těla,“ ocenila performerka Riki Morgan, která se jako trenérka zaměřila při přípravě show Heart na práci s rekvizitami.

Školu navštěvují děti od čtyř let. „Pokud se chtějí stát špičkovými akrobaty, právě tady můžou udělat důležitý první krok. O školu ale mají kromě začátečníků zájem také profesionálové. Od Australanů se tady učí i členové proslulého českého souboru Losers Cirque Company,“ upozornil Libor Kasík, ředitel Uffa, zakladatel festivalu CirkUff a školy CZirkidz.

Výsledkem spolupráce Uffa s Australany byla i letošní premiéra inscenace The Veil. Za pět dnů vidělo 32 festivalových představení v Trutnově přes 10 tisíc diváků. Přesný počet se ale určit nedá. Část produkce se totiž odehrává pod širým nebem, kde se nevybírá vstupné. Většina inscenací v Uffu a pod šapitó ale byla vyprodaná.

Mohlo by vás také zajímat: Vážné, ale skvělé! Premiéra The Veil v koprodukci Uffa s Australany nadchla

Zdroj: Miloš Šálek